Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Bugüne kadar Türkiye teröre karşı her zaman aynı duruşu tek yürek olarak gösterdi ve hiçbir zaman ‘senin teröristin iyi benim teröristim iyi’ demedi. PKK’yı da DAEŞ’i de DHKP-C’yi de aynı safta gördü, görmeye de devam ediyor.” dedi.

Tüfenkci ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Yeşilyurt ilçesi Beylerderesi mevki sinde, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatya’da inşa edilecek 84 milyon lira yatırım bedelli 12 tesisin temel atma, DSİ ve Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından hizmete açılan 5 tesisin de açılış törenlerine katıldı.

Törende konuşan Tüfenkci, yurdun dört bir yanının su, baraj, ormanlarla donatan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu kentte ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Kent olarak sanayileşmeye çalışırken, aynı zamanda tarımda gelişmişliği, üretimi artırmaya çalıştıklarını belirtenTüfenkci, kentin sulanabilir alanlarını yüzde 60’lardan yüzde 85’lere çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Türkiye’yi büyütmek, insanların refah düzeyini artırmak istediklerini, onun için de gece gündüz demeden çalıştıklarını anlatan Tüfenkci, Türkiye’nin gündeminin demokrasi, özgürlük olmasını, insanların zenginliğinin artmasını istediklerini vurguladı.

Tüfenkci, bunun için ekonomiyi geliştirmeye çalışırken özellikle birilerinin suçsuz insanları öldürerek Türkiye’nin gündemini teröre teslim etmek istediğine dikkati çekerek şöyle devam etti:
“Ama ben inanıyorum ki başta Malatyalı hemşehrilerim olmak üzere bütün Türkiye vatandaşları Allah’ın izniyle teröre, terör gündemine teslim olmayacak. Teröre inat alışverişini de yapacak, teröre inat ticaretini de yapacak teröre inat meydanları da dolduracak ve gerçekten teröre karşı tek yürek olarak bir duruş sergileyeceğiz. Belki dünya terörü karşı tek duruş sergileyemiyor. Kimi devletler ‘benim teröristim iyi senin teröristin kötü’ kimileri de terörü karşı kaypak bir duruş sergiliyor. Ama bugüne kadar Türkiye teröre karşı her zaman aynı duruşu tek yürek olarak gösterdi ve hiçbir zaman ‘senin teröristin iyi benim teröristim iyi’ demedi. PKK’yı da DAEŞ’i de DHKP-C’yi de aynı safta gördü, görmeye de devam ediyor. Çünkü biliyor ki terör insanlığa karşı işlenen bir suçtun bunun hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Onun için teröre inat Türkiye’yi büyütmeye devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından Orman Köylülerini Kalkındırmaya Yönelik Gelir Getirici Tür ve ORKÖY kapsamında vatandaşlara sertifikaları dağıtıldı. Kentte yapılan açılış ve yatırımlar için kurdele kesildi.

Daha sonra bakanlar Eroğlu ve Tüfenkci, alana fidan dikti.