Bakan Tüfenkci, iki ülke arasında yakın işbirliğinin tesisine yönelik çalışmalardan dolayı memnun olduğunu söyledi.

İki ülke ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesi açısından karşılıklı yatırımların arttırılmasının faydalı olacağına işaret edenTüfenkci, “Biliyorum ki sizlerin de yatırımların teşvik edilerek arttırılması yönünde önemli çalışmalarınız mevcut. Sri Lanka yatırım bölgeleri ve çalışmaları ile birçok sektörde uluslararası markaya ev sahipliği yapmaktadır. Bu konudaki gayretlerinizi destekliyor ve önemsiyoruz” dedi.

Gümrük Konularında Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması (KİYA) metninin imzalanmasının iki ülke için de faydalı olacağına işaret edenBakan Tüfenkci, ” Bu metnin imzalanması ile birlikte; Güvenli ve hızlı bilgi paylaşımını kolaylaştırmaya yönelik olarak Gümrük İdareleri arasında iletişim kanallarının tesis edilmesini ve bu kanalların açık tutulmasını; Gümrük İdareleri arasında etkin bir koordinasyon imkânının sağlanmasını ve kolaylaştırılmasını amaçlamaktayız. Söz konusu anlaşmaya ilişkin müzakere sürecinin en kısa sürede tamamlanmasının iki ülke gümrük idareleri arasındaki işbirliği ortamının geliştirilmesi açısından faydalı olacağı kanaatindeyim.” dedi.

15 temmuz ve terörün uluslararası boyutuna ilişkinde açıklamalarda bulunan Bakan Tüfenkci, şöyle devam etti:

“250 kişinin ölümüne ve iki bin 193 kişinin yaralanmasına neden olan darbe girişimi bir bütün olarak çeşitli sosyal çevre ve siyasi görüşe mensup Türk halkı tarafından önlenmiştir. Terörizm günümüzde uluslararası barış ve güvenliğe yönelik en büyük tehditlerden birini oluşturmaktadır. Bir terör örgütünün alternatifi hiçbir şekilde başka bir terör örgüt olamaz. FETÖ sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği diğer ülkelerin ulusal istikrarı ve güvenlikleri bakımından da tehdittir. FETÖ ile mücadelemizde işbirliğiniz bizim için çok önemlidir.’’

Sri Lanka’nın Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Sujeewa Senasinghe (Suciva Senasinge) ise, son zamanlarda Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve ekibi tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen çalışmaları yakından izlediklerini ve takdir ettiklerini ifade etti.

Türkiye-Sri Lanka Gümrük Konularında karşılıklı İdari Anlaşması taslak metninin önemini vurgulayan Senasinghe, ” Metine ilişkin görüşümüzü en kısa sürede ileteceğiz. Söz konusu Anlaşmanın Dışişleri Bakanımızın kasım ayında Türkiye’ye yapacağı ziyarette imzalanmasını arzu ediyoruz” dedi.

“Özellikle ülkelerimiz açısından önemli olan çay alanında işbirliği yapabileceğimizi düşünüyoruz” diyen Senasinghe, Türk çayı ile Sri Lanka çayını harmanlayarak yüksek kalitedeki bu yeni çayın önemli pazarlara ulaştırabileceğini sözlerine ekledi.

Türk yatırımcıların Sri Lanka’ya gelmesini beklediklerini de ifade eden Bakan Sujeewa Senasinghe (Suciva Senasinge)  ”iki ülke arasında tersaneler ve gemi yapımı, mücevherat, değerli madenler, inşaat, endüstri ve sanayi bölgeleri konusunda çalışmalarımız olabilir bu konuda Türkiye’nin katkılarının önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.