“Personel Maaşlarının Düşürülmesi Doğru Değil”

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde uygulanan tasarruf tedbirlerini değerlendirdi. Tüfenkci, “Tasarruf tedbirleri karşısında personelin niye maaşları düşüyor? Doğru değil. Bir temizlik personelinin, bir hizmetlinin, bir mühendisin maaşının düşürülmesini gerektirecek bir çalışma yapılmaması lazım” dedi. 

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Vuslat TV ekranlarında yayınlanın Gündem Özel programının konuğu oldu. Tüfenkci, programda izleyicilerden gelen sorulara cevap verdi.  

“DOĞRU STRATEJİ İLE GİRDİĞİMİZ HİÇ BİR YERDE SEÇİMİ KAYBETMEDİK”

Bugüne kadar doğru aday ve doğru strateji ile girdikleri hiçbir seçimi kaybetmediklerinin altını çizen Tüfenkci, “Benim herkese söylediğim hatta MKYK toplantısında da ifade ettiğim bir cümlem var ‘Doğru adaylarla doğru stratejilerle gittiğimiz hiçbir yerde seçimi kaybetmedik’. Dolayısıyla Malatya üzerinde baktığımızda kaybettiğimiz yerleride bu anlamıyla bir ele almak lazım. Teşkilatlar yönümüzle ele almak lazım. Milletle olan irtibatımız ve bağımız noktasında, adayların bu anlamda eksi ve artısıyla kendimizi kontrol etmemiz lazım. İyi değerlendirmelerle nasıl ki İstanbul seçimlerini genel merkezimiz 31 Mart seçimleri de dahil olmak üzere en ince ayrıntısına kadar değerlendiriyorsa il olarak bizde Malatya’yı kazandığımız ve kaybettiğimiz ilçelerle beraber masaya yatırıp sonuçlarının gereğini de önümüzde ki süreç içerisinde de yapmamız lazım” dedi.

“AK PARTİ TEŞKİLATINI YENİLEYEN BİR PARTİDİR”

Tüfenkci, AK Parti Malatya İl Başkanlığında bir revizyona gidilip gidilmeyeceği noktasında sorulan soruya şöyle cevap verdi; “AK Parti dinamik bir partidir. Sürekli teşkilatlarını yenileyen bir parti. Belediye başkanlarını, meclis üyelerini, milletvekillerini sürekli yenileyen bir parti. Şu anlamıyla Malatya İl Başkanlığının değişimiyle alakalı bir bilgim yok. Ama teşkilat başkanlığımız sürekli teşkilatlarla irtibat halinde, teşkilatları denetim halinde, teşkilatlardan görevini yapamayanları zaman zaman istifasını alarak, zamana zaman görevden alarak, zaman zaman da tamamını görevden alarak bir değişim yapıyor. Bunları çok büyütecek veya bir beklenti haline getirecek, gündemimizi bununla meşgul edecek bir büyüklüğe ulaştırmadan kendi doğal seyri içerisinde bu değişiklikler olur. Çünkü AK Parti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde millete hizmet etmeyi şiar edinmiş bir parti. Millete hizmet noktasında kim aksaklık gösteriyorsa gerektiği yerde ve gerektiği zaman Cumhurbaşkanımız kesin olarak çözer diye biliyorum.” 

“GEÇMİŞLE UĞRAŞARAK ZAMAN KAYBEDECEK HALİMİZ YOK”

31 Mart seçimleri sonrası göreve seçilen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın uygulamaya koyduğu tasarruf tedbirlerini değerlendiren Tüfenkci, “Belediyelerimiz de Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi AK Partili ve diğer muhalefet belediyeler olmak üzere bütün belediyeler israf noktasında kendilerini kontrol etme noktasında talimat aldılar. Özellikle gereksiz harcamaların gösterişten uzak olarak kesilmesi ama elzem olanların yapılması gerek. Millete hizmet aksamaz. Ben Selahattin Başkanında borcum var diye hizmet etmeyeceğini düşünmüyorum. Borcu da olabilir. Zaten bu borcu bilerek göreve talip oldu. Millete hizmet esastır. Bununla ilgili borçların bu kadar olup olmadığı veya bu kadar değildir diye tartışmaların bir anlamı yok. Burada doğru olan müfettişini sayıştaydan elemanını istersiniz denetlenir. Sonrasında bu rapor kamuoyuna ilgili yerlerle paylaşırlar. Dolayısıyla bunun bir önemi de yok. Ha 2 Trilyon ha 1 Trilyon. Önemli olan bu borçlar birilerinin kursağına mı gitmiş? Birileri yemiş mi? Bu noktada AK Partili arkadaşlarımın bundan önce ki ve şimdi ki arkadaşlarımın haram yiyeceğine inanmam. Asla da kabul etmem. Millet bir emanet verdi. Bizde bu emanetin gereğini yerine getirmemiz lazım. Milletin yolunu suyunu yapmamız lazım. Şehrimizi diğer illerle rekabet eden iller arasına sokmamız lazım. Selahattin Başkan’ın bunu en iyi şekilde yapacağına inanıyorum. Bu görev ve vebaldir. Geçmişle uğraşarak zaman kaybedecek halimiz yok” şeklinde konuştu.

“İŞÇİNİN MAAŞI ÜZERİNDEN BELEDİYE KURTARILMAZ”

Bülent Tüfenkci, Whatsapp üzerinden izleyicilerden gelen ‘Tasarruf tedbirleri kapsamında personelin maaşlarında düşüşler yaşandı ve bu konuda Bülent Tüfenkci’nin bilgisi var mı?’ sorusuna şu yanıtı verdi; “Tasarruf tedbirleri kapsamında personelin maaşları niye düşürülüyor? Bu doğru değil. Gereksiz yere fazla maaş alanlar varsa onu bilmiyorum. Ama bir temizlik görevlisinin, bir hizmetlinin, bir mühendisin maaşının düşürülmesini gerektirecek bir çalışma yapılmaması lazım. Ama israf boyutuyla bir şey varsa, adam işe gitmeden fazla mesai alıyorsa, görevini yerine getirmeden maaş alıyorsa, mesai kavramında uymayıp eksik çalışıyorsa, personel başka yerde de istihdam ediyorsa verimli çalışma noktasında bunların yapılması lazım ama insanların maaşlarına dokunulmamalı. Üst düzey yöneticilerin maaşlarına bir şey diyemiyorum. Zaten onlar değişti. Yeni arkadaşlarımız hangi şartlarda çalışacaklarını beyan ediyorlar. O ayrı bir konu. Bir işçi arkadaşımızın asgari ücreti üzerinden hesap yapmamak lazım. Bir temizlik işçisinin maaşı üzerinden belediye kurtarılmaz. Genel Müdürlükler noktasında veya daha üst düzey şirket personelleri noktasında elbette ki belediyenin menfaatlerini düşünülerek yüksek görülüyorsa düşürülebilir. Ama memurlarımızın ve işçilerimizin belirlenmiş hak kayıpları olmaması lazım.”

“HEYKELİN DEĞİŞMESİ ELZEM DEĞİL”

Tüfenkci, yine bir izleyicinin sorduğu, ‘Battalgazi kavşağında ki heykelin değiştirilmesi elzem miydi?’ sorusuna ise, “Onu değiştiren belediyemiz hangisi ise o belediye başkanımıza sorun. Ama bana göre heykelin değiştirilmesi elzem değil” cevabını verdi.