“Malatya için kayısıda lisanslı deponun önemli olduğunu hep söylüyorduk”

Eski Gümrük ve Ticaret Bakanı, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, “Malatya için kayısıda lisanslı deponun önemli olduğunu hep söylüyorduk. Türkiye’de lisanslı deponun yaygınlaşması için atmış olduğumuz adımlarla lisanslı deponun neredeyse 4 katı arttığını da biliyoruz. Malatya’da iki yıl öncesinde hem finansmanı hem de fizibilitesi yapılmasına rağmen gerekli adımlar atılmamıştı. Geçtiğimiz günlerde hem sözleşmesi hem teslimi hem de inşaatı başladı. Gerçekten hızlı bir şekilde inşaatı ilerliyor” dedi.

Milletvekili Tüfenkci, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan’ı ziyaret etti. Tüfenkci, daha sonra Özcan ve Malatya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erdoğan Ünal ile birlikte Malatya 1.Organize Sanayi Bölgesi’nde yapım çalışmaları devam eden lisanslı depoculuk inşaatında incelemelerde bulundu.

Milletvekili Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı’na değinerek, “Türkiye kendi güvenliğini sağlama adına Suriye’de Barış Pınarı Harekatını gerçekleştiriyordu. Özellikle Fırat’ın doğusunda ülkemize yönelik terör örgütleri PYD-PKK tehlikesini ortadan kaldırmak adına giriştiğimiz harekat, sahada ne kadar güçlü olursan masada o kadar güçlü olursun tezini bir kez daha ortaya çıkardı. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya konulan dik duruş ve sahadaki başarı masada da bir başarıyı getirdi. Türkiye olarak kimsenin toprağında gözümüz yoktu. Oradaki terör unsurlarının yok edilmesi noktasında gayret ediyorduk.  5 günlük müsaade de taleplerimiz karşılanırsa, ülke olarak bizlerde sahada istediğimizi almış olacağız. Amacımız; Türkiye’nin sınırlarını güvenlik altına almak. Başından beri Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyorduk. Orada terör unsurlarının olmaması gerekiyor. Çünkü oradan atılan bir hava topu direk bizim sivillerimize, çocuklarımıza isabet ediyordu.  Netice itibariyle inşallah belirlenen mutabakat çerçevesinde gereken yapılır Türkiye yolunu devam eder” ifadelerini kullandı.

Malatya 1.Organize Sanayi Bölgesi’nde yapım çalışmaları devam eden lisanslı depoculuk projesine de değinen Tüfenkci, “Malatya için kayısıda lisanslı deponun önemli olduğunu hep söylüyorduk. Türkiye’de lisanslı deponun yaygınlaşması için atmış olduğumuz adımlarla lisanslı deponun neredeyse dört katı arttığını da biliyoruz. Malatya’da iki yıl öncesinde hem finansmanı hem de fizibilitesi yapılmasına rağmen gerekli adımlar atılmamıştı. Geçtiğimiz günlerde hem sözleşmesi hem de teslimi yapıldı ve inşaatı başladı. Gerçekten hızlı bir şekilde inşaatı ilerliyor. İki yıl önce belirlenen 18 milyonun yetmediğini görülünce ek finansman ihtiyacı oldu. Bunu bir şekilde halledip lisanslı deponun Malatya için önemini yaşayarak görmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Milletvekili Tüfenkci, lisanslı depoculuğun kayısı adına büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kayısının sorunu sadece lisanslı depo yapmakla bitmeyeceğini hepimiz biliyoruz. Bu işin bir parçası. Bunu bütüncül bir açısından ihracat ayağından tutun da birlik oluşturma noktasındaki çalışmalara kadar hepsinin neticelenmesi lazım. Kayısı Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Ürünleri arasında yer alıyor. Fakat biz bu coğrafi işareti yeteri kadar değerlendiremiyoruz. Bu noktada atacağımız çok adımlar var. Bu adımları geciktirdiğimizi görüyorum. Bunu hızlandırmamız, bu noktada yerelin birleşerek, bizlerinde desteğiyle bu noktada gayret göstermek lazım. Kükürt sorunuyla ilgili belli bir mesafe alacağız. Yakında toplanacak olan Tarım Şurası’nda yeni destekleme kriterleri belirlenecek. Oradaki ön çalışmaya baktığımızda çay, fındık, incir var ama kayısı desteklenmesi gereken stratejik ürünler arasında yok. Bununla ilgili bakanımız ve bakan yardımcımızla görüştük. Malatya kayısısının da desteklenmesi gereken stratejik ürünler kapsamına aldırmamız lazım. İnşallah aldıracağız. Çünkü fındığın, zeytinin olduğu 17 desteklenmesi gereken stratejik ürünler belirlenmiş bu kriterlerin tamamına kayısı da uyuyor.”

Malatya’nın sadece tarım değil hayvancılık noktasında da ciddi gayretler göstermesi gerektiğine dikkat çeken Milletvekili Tüfenkci, “Malatya sadece tarım ürünleri kayısıyla sınırlı olamaması lazım. Hayvancılık noktasında ciddi anlamda gayret göstermemiz lazım. Hayvancılık Organize Sanayisini 2-3 senedir hem mevzuatını hem de çalışmalarımızı yapmamıza rağmen bu nokta da özellikle bir takım küçük takılmalardan dolayı uzadığının farkındayız. Bununla ilgili hem oradaki arkadaşların hızlanması hem de Tarım Bakanlığı noktasında takip edip, hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi lazım. Çünkü bir iş uzadıkça anlamını yitiriyor. Dolayısıyla hızlı bir şekilde hareket etmemiz lazım. Hayvancılık OSB’nin kurulması hayvancılığın sorunlarını çözmez. Tarım Bakanlığı nezdinde çalışmaların sahaya verimli bir şekilde yansıyacağını biliyoruz. Bu noktada paydaşlarla bir çalışma yapıp Malatya’nın hayvancılık stratejisini ortaya koyup bunu adım adım hep beraber takip etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.