Hatay’daki programları kapsamında valiliği ziyaret eden Bakan Tüfenkci, Vali Erdal Ata ile bir süre basına kapalı görüştü. Daha sonra Hatay Valisi Ata, AK Parti Hatay milletvekilleri Adem Yeşildal, Hacı Bayram Türkoğlu ve Orhan Karasayar ile Antakya Tarihi Uzun Çarşısı’na giden Bakan Tüfenkci, esnafı ziyaret edip karanfil dağıttı.

Çarşı esnafıyla bir süre sohbet eden Tüfenkci, Esnaf ve Sanatkarları Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı.

Bakan Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, esnafın dertlerini dinlemek için Hatay’a geldiğini, sorunları yerinde görüp neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

Derdimiz esnafın işini, aşını büyütmek

Hatay’ın kendileri için önemli bir kent olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:
Hatay bizim için önemli. Hatay’ı 5-6 yıl sonra çok farklı şekilde göreceğiz. Biz özellikle esnafımızın kalkınmasını istiyoruz. Esnafımız bu milletin omurgası. Ekonominin de omurgası esasında. Esnafımızı büyütelim diyoruz. Adımlarımızı da bu yönde atıyoruz. Esnafımız hayatını esnaf olarak bitirmesin. Esnafımızı tüccar, tüccarımızı sanayici, sanayicimizi de büyütüp ihracatçı yapalım. Adımlarımızı bu yönde atıyor, tedbirlerimizi bu yönde alıyoruz.”
Esnafın her zaman huzurdan, barıştan ve istikrardan yana olduğunu ifade eden Tüfenkci, “Huzurun olmadığı yerde ticaret de olmaz. Huzur olmazsa, kazandığınız paradan da haz, tad almazsınız. Bizim esnaf kardeşimiz, hep işini aşını büyütmenin derdinde olur. Bizim derdimiz de esnafın işini, aşını büyütmek.” 
diye konuştu.

Bakan Tüfenkci, konuşmasının ardından toplantıya katılan esnaf ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin sorularını cevapladı.

Daha sonra Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ziyaret eden Tüfenkci, daha sonra Antakya Belediyesine giderek Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’den çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Ardından partisinin il binasında partililerle buluşan Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, Hatay’ın 5-6 yıl sonra bölgenin yıldızı olacağını söyledi.

Önlerinde kongreler olduğuna dikkati çeken Bakan Tüfenkci, “Kongrelerimizde biz yenilenerek, tazelenerek, bayrak değişimi yaparak 2019’a hazırlanıyoruz. Gördüğümüz kadarıyla Hatay’da, büyükşehirin eksikliğini, oradaki AK Parti belediyeciliğinin ve vizyonunun eksikliğini hissediyoruz. Hizmetin hızlı ve etkin bir şekilde gelebilmesinin noksanlığını hissediyoruz. Sağ olsunlar, belediye başkanlarımız bu eksikliği hükümetimizin desteğiyle de gidermeye çalışıyorlar.” diye konuştu.

Bakan Tüfenkci, 2019 seçimlerinde tüm ilçe belediyelerini, AK Parti belediyesiyle tanıştırarak yollarına ak bir şekilde devam etmek istediklerini dile getirdi.