Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Erzurum’da

Bakan Tüfenkci, "Kasım ayı itibarıyla esnaf ve sanatkara, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) aracılığıyla ya da Halk Bankasından sağlanan destek miktarı 23 milyar lirayı aştı." dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnaf ve sanatkarlara bacalarının tütmesi ve ekmek kapılarının açık kalması için destek verdiklerini belirterek, “Kasım ayı itibarıyla esnaf ve sanatkara, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) aracılığıyla ya da Halk Bankasından sağlanan destek miktarı 23 milyar lirayı aştı.” dedi.

Bazı temaslarda bulunmak üzere kente gelen Bakan Tüfenkci’yi Erzurum Havalimanı’nda Vali Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lütfü Yücelik, Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Rasim Fırat, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, oda başkanları ve partililer karşıladı.

Bakan Tüfenkci, daha sonra kentteki bir düğün salonunda düzenlenen “Esnaf ve Sanatkarlar Bilgilendirme Toplantısı”na katıldı.

Salona girişinde mehter takımı tarafından karşılanan Bakan Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, esnaf ve sanatkarların geleneğiyle, ahlakıyla, disipliniyle, en önemlisi de dayanışmasıyla medeniyetin gelişmesinde ve ileri taşınmasında hayati bir rol oynadığını söyledi.

Esnafın sosyal dayanışmanın, kardeşliğin, yardımlaşmanın muhafızı olduğunu ifade eden Tüfenkci, “15 Temmuz hain darbe girişiminde ve sonrasında esnafımız Cumhurbaşkanımızın liderliğinde birlik ve beraberliğin en güzel örneklerini sergiledi. 15 Temmuz’da vatan hainlerine karşı gece sabaha kadar mücadele eden esnafımız 16 Temmuz’da dükkanının kapılarını açtı. Milli iradenin, milletinin yanında oldu. Gece demokrasi nöbeti tuttu, meydanlarına sahip çıktı, gündüz ekmek teknesinin başında oldu.” diye konuştu.
Tüfenkci, esnafın, tüccarın, milletin sağduyusuyla ülkede ekonomik faaliyetlerin hiçbir kesintiye uğramadığını belirterek, esnaflara 15 Temmuz ve sonrasında gösterdikleri sağduyu için teşekkür etti.

Esnafın hak ve adalet için gerektiğinde “Ahi Evran, Şeyh Edebali, Fatih Sultan Mehmet ve Çanakkale ruhu” olmak demek olduğunu aktaran Tüfenkci“Topluma, girişimciliği öğreten, sermayeden ziyade emeğine ve sanatına güvenen, Türk ticaret hayatını ayakta tutup buna zemin oluşturan esnaf ve sanatkarlarımızdır. Esnaflık yapmak, emek ve piyasa arasındaki boşluğu kapatmak, yeni iş yaratmak, mevcut işi geliştirmek, büyütmek, piyasaya yeni mal ve hizmet sunmaktır.” ifadesini kullandı.

 “Toplumun bel kemiği olan esnafa sağlanan destek, görülmemiş boyuta ulaştı”

Tüfenkci, esnafın kısıtlı sermayelerine karşın alın terleri ve göz nurları ile günümüz dünyasının zorlu iktisadi koşullarına uyum sağlamaya çalıştığına değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakanlığımızın bu noktadaki rolü, toplumumuzun bel kemiğini oluşturan esnafımızın omuzlarındaki yükü bir nebze olsun azaltmaktır. Esnaf ve sanatkarlarımızın hem yuvalarının bacası tütsün hem de ekmek kapıları açık kalsın diye sağlanan kredi ve destek sistemimiz şimdiye dek görülmemiş boyutlara ulaşmıştır. 2002’de yıllık yüzde 47’nin üzerinde olan esnaf kredilerinin faiz oranını yüzde 4’lere, 5’lere indirdik. Sübvansiyon oranını yüzde 20’den yüzde 50-100’e çıkardık. 2002’de sadece 5 bin lira olan bu kredinin üst limitini 200 bin liraya yükselttik.”

“Esnafa sağlanan destek 23 milyar lirayı aştı”

Tüfenkci, “Kasım ayı itibarıyla esnaf ve sanatkara, TESKOMB aracılığıyla ya da Halk Bankasından sağlanan destek miktarı 23 milyar lirayı aştı.” dedi.

Bu kredilerden yararlanan esnaf sayısının bugün 450 bine yaklaştığını dile getiren Tüfenkci“Yine esnaf ve sanatkarımıza Halk Bankası aracılığı ile faizsiz krediler sağladık. Terörden etkilenen esnafımıza sağlanan kredilerden tutun, onbinlerce esnaf ve sanatkarımızın faydalandığı 30 bin liralık krediye, ustalık esnaf ve sanatkarlara verilen kredilerden geleneksel mesleklerde faaliyet gösteren esnafımıza sağlanan krediye, KOSGEB’in 50 bin liralık kredisinden genç girişimci esnaf ve sanatkarımıza sunulan kredilere kadar bir çok faizsiz krediyi esnaf ve sanatkarlarımızın yararına sunduk.” şeklinde konuştu.

Tüfenkci, esnaf ve sanatkarlar ile kefillerinin borçlarını yeniden yapılandırdıklarını anımsatarak, “2011, 2014 ve 2016 yıllarında esnaf ve sanatkarların borçları üç kere yeniden yapılandırıldı. 31 Temmuz 2017 tarihinden önce kredi borcu kooperatif takibine intikal eden esnaf ve sanatkarlara 29 Eylül 2017’ye kadar başvurmaları halinde yeniden yapılandırmadan faydalanma imkanı tanındı. Esnaf ve sanatkarlar için bilgi sistemi oluşturduk.” bilgisini paylaştı.

Bakan Tüfenkci, 2005 yılında çıkarılan kanun ile Türkiye’deki tüm esnaf ve sanatkarların sicil ve oda kayıtlarının tek bir veri tabanında toplandığına da işaret ederek, Esnaf ve Sanatkarlar Bilgi Sistemi’nin (ESBİS) çok daha hızlı ve sorunsuz bir altyapıyla hizmet sunmaya başladığını anlattı.

 “Güçlü esnaf güçlü ekonominin teminatıdır”

Bakanlık ve hükümet olarak “Güçlü esnaf güçlü ekonominin teminatıdır” sloganıyla yola çıktıklarını aktaran Tüfenkci, şunları kaydetti:

“29 yaşını doldurmamış genç esnaf ve sanatkarlarımız için faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri kazançlarının 75 bin liraya kadar olan kısmını gelir vergisinden istisna tuttuk. Ticari araç yenilemede bir sefere mahsus ulaştırma sektöründeki esnafımızdan ÖTV almadık. Basit usule tabi vergi mükelleflerinin ticari kazançlarının yıllık 8 bin Türk lirasına kadar olan kısmını Gelir Vergisinden müstesna hale getirdik. Esnaf ve sanatkarları da kapsayan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisini tamamen kaldırdık. Böylece esnaf ve sanatkarların emekli maaşlarında yüzde 10 artış gerçekleşti.”

Tüfenkci, vergisini düzenli ödeyen esnaf ve sanatkarlara 5 puanlık indirim sağladıklarını ifade ederek, “Halihazırda gerçek usulde vergilendirilen mükellef hiçbir şeklide basit usulden yararlanamazken mevzuat değişikliğiyle gerçek usulden basit usule geçiş imkanı getirdik. Geleneksel, kültürel ve sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutan meslekleri vergiden muaf tuttuk. Sicil Affı Uygulamasını hayata geçirdik. Mesleki Eğitim Sistemini iyileştirmeye yönelik düzenleme yaptık. Perakende ticaretin düzenlenmesi hakkında kanunu çıkarak esnaf ve sanatkarımızı büyük firmalara karşı koruyucu tedbirler aldık.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci, esnafın sorunlarını dinledi.

Programa, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Halk Bank yetkilileri, birlik ve oda başkanları ile çok sayıda esnaf katıldı.