Bakan Tüfenkci’den Çiftlik Bank değerlendirmesi

Bakan Tüfenkci, "Hürriyeti bağlayıcı cezaların artırılması ve piramit satışın tanımının netleşmesi noktasında düzenlemeler yapıldı. Bakanlığımız adına gerekenler yapılmıştır ve süreç bitmiştir." dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ankara Üniversitesi Sektör Seminerleri kapsamında düzenlenen “Türkiye’de Perakende Ticaret ve Gayrimenkul Pazarının Düzenlenmesi” programı sonrasında, gazetecilerin Çiftlik Bank soruşturmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

Konuya ilişkin şikayetler gelmeye başladığında bu yapıların incelenmesi için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Bakan Tüfenkci, şöyle konuştu:

“Yaptığımız incelemeler neticesinde burada ticarete konu bir mal olmadığı, sanal bir oyun üzerinden insanların dolandırılabilecekleri yönünde bilgilere ulaştık ve teftiş aşamasında konuyu kamuoyu ile paylaştık. Biz bu uyarıları yaparken Sayın Kılıçdaroğlu da eleştiride bulundu. Bakanlığımızın bir görevi de vatandaşları bilgilendirmektir. Bakanlığımızın banka hesaplarını durdurma yetkisi yok. Biz raporlarımızı cumhuriyet savcılığına teslim eder etmez Adalet Bakanlığı hemen harekete geçti ve hesapları bloke etti. Kırmızı bültenle arama konusundaki gerekli işlemleri Adalet Bakanlığı yürütüyor.

Bakanlığımızın tespit ettiği bu yapıya benzer 65 şirket var. 31 şirketin denetimini tamamladık, bunlardan 21’inin piramit satış olduğu noktasında kanaat getirildi. Bunlarla ilgili suç duyurusunda bulunuldu. 34 şirketin denetim işlemleri sürüyor.”

Bakan Tüfenkci, söz konusu yapının şirket kuruluşunda “Çiftlik Bank” isminin geçmediğine, farklı şirketlerin isimlerinin yer aldığına dikkati çekerek, reklamlarında “Çiftlik Bank” ismi kullanıldığı için reklamları durdurma kararı aldıklarını aktardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun zamanında gerekli müdehalelerin yapılmadığı yönündeki eleştirilerine de cevap verenBakan Tüfenkci, “Biz gerekeni yapıyoruz. Muhalefet yeni uyandığı için mağdurlar üzerinden siyaset geliştirmeye çalışıyor, çözüm olmaya çalışacaklarına kamu kurumlarını suçlayıcı yöne gidiyorlar. Türkiye’de bu bilinci oluşturmak lazım. Yasal mevzuattaki boşlukları giderme adına çalışmalarımızı bitirdik ve Başbakanlığa sevk ettik. Hızlı bir şekilde Meclis’in gündemine getirilecek. Hürriyeti bağlayıcı cezaların artırılması ve piramit satışın tanımının netleşmesi noktasında düzenlemeler yapıldı. Bakanlığımız adına gerekenler yapılmıştır ve süreç bitmiştir. Çiftlik Bank diye adlandırılan yapı için adalete suç duyurusunda bulunulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Tüfenkci, Ankara Üniversitesi Sektör Seminerleri kapsamında düzenlenen “Türkiye’de Perakende Ticaret ve Gayrimenkul Pazarının Düzenlenmesi” programında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin canlı ve geleceği parlak bir perakende ticaret sektörüne sahip olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak dış ticaretin hızlanması noktasında önemli görevler üstlendiklerini anlatan Tüfenkci, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında oluşturulan “lobi” ile Türkiye’ye ekonomik bir savaş açıldığını söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 2016’da pek çok ekonomistin olumsuz yorumlarına rağmen, alınan tedbirlerle 2017 sonunda yüzde 7,4’lük büyümeyle büyük başarıya imza atıldığını vurguladı.

Türkiye’nin içinden geçtiği süreci iyi bilenler için bunun gerçek bir başarı olduğuna dikkati çeken Tüfenkci“Türkiye G20 ülkeleri arasında birinci, OECD ülkeleri arasında ikinci olarak dostlarını sevindiren bir büyümeyi yakaladı. Türkiye, 2018’de de yüzde 5,5’in üzerinde bir büyüme yakalayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Sektör gelecek döneme ilişkin iyimserliğini koruyor”

Türkiye ekonomisinde perakende ve toptan ticaretin yaklaşık 90 milyar dolarlık bir katma değer üretimi gerçekleştirdiğine değinen Tüfenkci, bu rakamın 126 ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasından daha büyük bir ekonomik değeri ifade ettiğini bildirdi.
Tüfenkci, perakende ticaretin pek çok alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin bölgesel ve küresel ölçekte mağaza sayılarını hızla arttırdığına işaret ederek, şöyle konuştu:

“Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi ocak 2018’de yüzde 5,6 artarak 106,2 değerine yükseldi. Bu yükseliş son üç aylık dönemde iş hacmi ve satışların arttığını, mevcut mal stok seviyesinin mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi ve satışların artacağını bekleyenlerin sayısının artmasından kaynaklanmaktadır. Bu sonuçların sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini koruduğunu gösteriyor. “

Küresel Perakende Gelişim Endeksi sonuçlarına göre Türkiye perakende sektörünün 2016’da 6. sırada iken 2017’de 4. sıraya yükselerek ilerlemeye devam ettiğini belirten Tüfenkci, 2018 yılı bittiğinde bu sıralamanın bir basamak daha yükseleceği öngörüsünde bulundu.

Tüfenkci, perakende sektörünün ciro bakımından imalat sektöründen sonra ikinci sırada yer aldığını vurgulayarak, “Perakende ticaret sektörünün, büyüme grafiğini önümüzdeki yıllarda da devam ettirerek yılda ortalama yüzde 9 büyümesini beklemekteyiz.” dedi.

– “İkinci el gayrimenkul ticaretine yönelik yönetmeliği tamamladık”

Bakanlık olarak hazırladıkları Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik ile alışveriş merkezinde toplam satış alanının bir kısmını esnaf ve sanatkar işletmecilerine ayırdıklarını ifade eden Tüfenkci, kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra edenlere de yer tahsisi yapılmasına ilişkin düzenlemeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tüfenkci, büyük mağaza ve zincir mağazaların güçlü konumlarını kullanarak, üretici ve tedarikçilerden ürün talebini doğrudan etkilemeyen prim ve bedel talebinde bulunmalarını önlediklerini anlattı.
İkinci el gayrimenkul ticaretine yönelik yönetmeliği tamamladıklarını bildiren Tüfenkci, “Önümüzdeki günlerde tüm paydaşların katıldığı bir çalıştayda son noktayı koyacağız. Günlük oda, ev ve taşınmaz kiralamaları noktasında atılacak adımlar üzerinde çalışmaları da sizlerle yapabiliriz. Biz iş birliğine her daim hazırız. Kapımız sizlere her zaman açık.” ifadesini kullandı.