Bakan Tüfenkci, Van‘da

Saray ilçesindeki Kapıköy Sınır Kapısı’nda yapılması planlanan yeni kompleksin temel atma törenine katılmak üzere Van’a gelenGümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci‘yi, Ferit Melen Havalimanı’nda Vali İbrahim Taşyapan, partililer ve kurum müdürleri karşıladı.

Buradan valiliğe geçen Bakan Tüfenkci, ziyaretçi defterini imzaladıktan sonra basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Van’ın Türkiye için önemli kentlerden biri olduğunu ve Kapıköy Sınır Kapısı’nda yapılacak yeni kompleksin temelini atacaklarını hatırlatan Tüfenkci, akşam da Vanlı esnaf ve iş adamlarıyla bir araya geleceğini ifade etti.

Bölge milletvekillerinin Van’ın değişim ve dönüşümü noktasında büyük çaba sarf ettiğini aktaran Tüfenkci, şöyle konuştu:
“Terör belasının Van halkı üzerinde yaptığı psikolojik, fiili ve fiziki baskıları nedeniyle Van’ın belki gelişim ve dönüşüm programları sekteye uğramış olsa da biz yıllardır bir yandan terör örgütleriyle mücadele ederken bir yandan da Türkiye’yi kalkındırmaya, Türkiye’nin gelişimi noktasında gayret gösteriyoruz. İnsanların işini, aşını büyütmeye, refah düzeyini arttırmaya çalışıyoruz. Ülkemizi huzur içerisinde, birlik, beraberlik içerisinde bir bütün içerisinde devlet olma vasfı ve hüviyeti içerisinde ülke insanının huzur içerisinde yaşamalarını temin etme noktasında gayret gösteriyoruz. Ama birtakım terör odakları ve ona müzahir yapılar ülkeyi bölmek için veya ülkeyi bölmekten de öte insanların yaşam hürriyetlerini, demokratik haklarını ortadan kaldırmak için mücadele ediyorlar. Biz bütün bunlara inat hem Van’ı kalkındıracağız hem Türkiye’yi kalkındıracağız hem de tek bayrak, tek vatan, tek millet ülküsü içerisinde hep beraber Türkiye’nin renkleriyle beraber bir millet ve devlet olma şuuru içerisinde insanlarımızın gelişimine katkı sunacağız.” 

“Van avantajlı konumda”

Bakan Tüfenkci, Van’ın İran’a komşu olduğunu ve bu ülke üzerindeki ambargoların kaldırılmasıyla önemli bir avantajı bulunduğunu söyledi.

Van’ın, Türkiye ile İran arasındaki ticaretten payını alacağını aktaran Bakan Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü:
“70 milyar dolara yakın bir ticaret hacmi var. İran’daki ticaretten payını alacak illerin başında da Van gelmektedir. Van’ın bu anlamıyla bir avantajı var. Bu avantajı modern kapılarla beraber ulaşımı birkaç noktadan sınırlara girişini sağlamakla Van’ın gelişimine katkı sunmak istiyoruz. Özellikle sınır ticareti noktasında ve Van’ın üretiminin ihracata yönelik olması noktasında bir takım çalışmalar yapak istiyoruz. Eğer bu çalışmalar ve Van’ın kendi kimliğine ve hüviyetine sahip çıkarak, huzur ve barış içerisinde üretmeye başladığında, bu üretimi pazarlayacak noktaların da çok olduğunu görüyoruz. Bizim bakan yardımcımız da Vanlı. Dolayısıyla bu noktada Van esasında avantajlı konumda. Önümüzdeki günlerde Van’ın hem ekonomisi, hem ticareti, hem de güvenliğinin iyi noktalarda olacağına inancımız tam.” 

“Sınırda yasal ticaretin gelişmesini istiyoruz”

Bakan Tüfenkci, Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki Üzümlü Sınır Kapısı’nın açılmasına ilişkin, “İnşallah, huzur ve güven içinde, o bölgede yaşayan insanlar komşu ülkeye kaçak yollarla değil, sınır kapısından normal vatandaşlara yakışan şekliyle girip çıkar. Ticaretini, o kapı üzerinden, kaçak olarak değil, kontrollü şekilde yapar ve asla ve asla terör örgütlerinin istismarına prim vermez.” dedi.

Tüfenkci, Kapıköy ve Üzümlü Sınır Kapısı’nda görev yapan personellerin terör örgütü PKK tarafından kaçırılması nedeniyle bölgede ekonomik sıkıntıların yaşandığını anımsatarak, şöyle konuştu:
“Uzun süre kapalı kalan kapının bölge insanının ticaretinin artırılması, komşu ülkelerle sınır ticaretinin geliştirilmesi için açılması noktasında Başbakanlığımızın istişareleri sonucu irade ortaya kondu, biz de onu uyguladık. İnşallah, huzur ve güven içinde o bölgede yaşayan insanlar, komşu ülkeye kaçak yollarla değil, sınır kapısından normal vatandaşlara yakışan şekliyle girip çıkar. Ticaretini o kapı üzerinden, kaçak olarak değil, kontrollü şekilde yapar ve asla ve asla terör örgütlerinin istismarına prim vermez. Terör örgütlerinin o bölgenin insanlarını kullanarak rant sağlamalarının önüne geçmiş olurlar. Biz orada yasal ticaretin gelişmesini istiyoruz. Ticaretin kolaylaştırılmasını, yöre halkının gelişmesini, refah düzeyinin artırılmasını istiyoruz. Orada üretilen ürünlerin karşı ülkeye o kapı vasıtasıyla gitmesini, o ülkede de ticarete konu olacak malların yasal çerçevede kapıdan geçmesini istiyoruz. Kapıdan girecek malların miktarını da yükselttik. Bir seferde yolcu beraberinde getirilecek eşyanın miktarını ve kalış sürelerini artırdık. Eskiden 3 günde bir gidilirken şimdi bunu daha yukarılara çektik. Orada yasal anlamda bir ticaret oluşsun istedik. Bizim ayrı sınır ticaret projelerimiz var, bu onun ilk adımı olsun diye faaliyete geçirdik.”

“İran’ın potansiyelinden en çok Van yararlanacak”

Van’daki Kapıköy Sınır Kapısı’nın kente yakışan şekilde yapılacağını belirten Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu kapımız, İran’ın, ambargo kalktıktan sonra artan ticaret hacminden, zor zamanda onun yanında olan Türkiye’nin daha fazla pay alması noktasında önemli bir işlev görecek. Burada en yüksek payı da İran’a sınır komşusu olan Van alacaktır. Van’ın ithalat ve ihracatının büyük bölümünün İran’a yapıldığını düşündüğümüzde bu sınır kapımızın ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Sadece kapıyı açmak yetmez, sınır ticaret merkezinin de burada oluşturulması gerekir. Burada bir sınır ticareti yapılıyor ancak bizim anladığımız ve istediğimiz düzeyde yapılmıyor. Biz, Van esnafının da bu sınır ticaretinden pay almasını istiyoruz. Belli kısım bu paydan yararlanmasın, bütün Van halkı, esnafı faydalansın istiyoruz. Bununla ilgili bir model üzerinde çalışıyoruz.” 

“Türkiye gerekeni yapar”

Van halkının bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da teröre karşı tepkisini artırarak ortaya koyması gerektiğini bildiren Tüfenkci, sözlerini şöyle tamamladı:
“Van ekonomisi için kapının ne kadar önemli olduğunu, 3 aylık kapalı kaldığı dönem içinde insanlar gördü. Ramazan Bayramı’nda tıklım tıklım dolan Van sokakları, Kurban Bayramı’nda bomboş kaldı. Esnaf kan ağladı. Bu, kapıların ne kadar önemli olduğunu göstermesi açısından en önemli örnektir. Terör örgütleri bu insanları düşünüyorsa, bu insanlar için mücadele ettiklerini söylüyorlarsa, onların zararına bir şeyler yapmamaları lazım ama biz biliyoruz ki bu örgütler halkın menfaatine değil, halkı korkutarak, tehdit, baskı, şantajla bir şeyler elde etmeye çalışıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlettir ve gerekeni gerekli yerde yapıyor.”

Van’daki temasları kapsamında valilik ziyaretinin ardından AK Parti İl Başkanlığına geçen Bakan Tüfenkci, partililerle sohbet etti.
Tüfenkci, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, bakan yardımcısı, milletvekilleri ve bürokratlarla Van’a geldiklerini anımsatarak, kentte görev yapan tüm teşkilat üyelerine teşekkür etti.
AK Parti teşkilatlarının 15 Temmuz akşamı kendine yakışanı yaparak milletin iradesine sahip çıktığını belirten Tüfenkci, “Bütün teşkilat mensuplarımız, başkanlarımız o gece sokaklarda tanklara, kurşunlara karşı kendilerini siper etti. Bütün sivil iradeye sahip çıkan siyasi partiler, kurum ve kuruluşlarla birlikte bu işin başını çekerek oluşan milli iradeye sahip çıkma ruhunu yaşattılar, nöbetlerini tuttular. Bu nedenle Van teşkilatımıza da teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Tüfenkci, ziyaretin ardından terör örgütü PKK mensuplarınca bombalı araçla saldırının düzenlendiği İkinisan Polis Merkezi’ne geçti.