Bakan Tüfenkci: Türkiye, güçlüdür, büyüktür, kendi göbeğini kesecek güçtedir

Bakan Tüfenkci, “biz bu millete aşığız, bu milleti seviyoruz. Bu milletin her bir ferdini birinci sınıf vatandaş olarak görüyoruz. Kapı kapı dolaşarak onlarla birlikte, beraber olacağız çünkü biz birlikte yola çıktık ve bu milletle yolumuza devam ediyoruz.” dedi

Bakan Tüfenkci, kentteki otelde düzenlenen AK Parti Artuklu 2. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, sevginin, kardeşliğin ve barışın şehri Mardin’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

AK Parti’nin kuruluşundan bu yana Hakk’ın ve halkın dışında hiçbir gücü tanımadığını belirten Tüfenkci, hukukun, demokrasinin, birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin temini, istikrarın, istikbalin, değişimin, dönüşümün, özgürlüğün partisi olduğunu vurguladı.

Hiçbir ayrım yapmaksızın herkesi birinci sınıf vatandaş gördüklerini ve asimilasyon politikalarına tamamen son verdiklerine dikkati çeken Tüfenkci, “Sorunları görmezden gelmek yerine sorunları çözmeye çalıştık, herkesin sorunlarına eğildik. O yüzden Türkiye’de yüzüne bakamayacağımız yüz, sıkamayacağımız el yoktur.” diye konuştu.

Kimseyi ötekileştirmeden, ayrımcılık yapmadan herkesin, özellikle mazlum ve mağdurların kimi kimsesi olacaklarını anlatan Tüfenkci, şöyle konuştu:

“Çünkü biz bu millete aşığız, bu milleti seviyoruz. Bu milletin her bir ferdini birinci sınıf vatandaş olarak görüyoruz. Kapı kapı dolaşarak onlarla birlikte, beraber olacağız çünkü biz birlikte yola çıktık ve bu milletle yolumuza devam ediyoruz. Yıllarca ihmal edilen bu bölgeyi adeta yeniden canlandırmak, yılların ihmalini telafi etmek için AK Parti, iktidara geldikten bu yana var gücü ile çalışıyor. Cesur ve kararlı adımları attık. Yasakları, kısıtlamaları kaldırdık, baskılara son verdik. Elbette vesayet odakları bundan memnun olmadı.

Onlar zaten öteden beri milletin adamlarını sevmediler. Bundan sonra da her türlü iftirayı atarlar.”

Türkiye’nin bütün engellemelere rağmen her alanda en az 3 kat büyütüldüğünü vurgulayan Tüfenkci, 2019 yılından sonra da çok hızlı büyüyeceğini ve her vatandaşın refah düzeyinin ve milli gelirin artacağını dile getirdi.

7 Haziran’daki seçimlerde bir projenin uygulanmak istendiğini, HDP’nin Türkiye partisi olarak Meclis’e sokulduğunu belirten Tüfenkci, şöyle konuştu:

“Bölge halkının sorunlarına çözüm bulma yerine, siyaseti rahatlatma yerine ‘Biz sırtımızı PKK’ya, PYD’ye dayıyoruz.’ dediler. Bu projeyi ortaya koyanlar şunu gördüler. Bırakın HDP’nin Türkiye partisi olmasını, bölge partisi bile olamadığını gördüler çünkü bölgenin hiçbir sorununa siyaseten bir çözüm üretemediler. Bu coğrafyayı getirdikleri nokta her bir ilçemizi, her bir sokağı çukur siyasetine esir ettiler. “

Bakan Tüfenkci, Türkiye’yi tehdit eden yurt içinde ve dışındaki bütün terör örgütlerini bertaraf edeceklerini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“O gün çukur siyasetini destekleyenler bugün bölgedeki gelişmelere, Afrin’deki gelişmelere bakarak yine aynı kafayla yollarına devam ediyorlar. Biz o gün şunu demiştik: ‘Türkiye’yi çukur siyasetine mahkum edenler, esnafımızı bir ekmeğe mahkum edenler, halkımızı sokağa çıkmaya pişman edenlerden hesap soracağız.’ dedik ve sormaya başladık. İnlerine girmeye başladık.

Dağları da sokakları da o hainlere, terör örgütlerine dar ettik, etmeye de devam edeceğiz. Bu, hem yurt içinde hem yurt dışında. İster Kandil’de ister Afrin’de isterse Cudi’de yuvalansınlar. Biz onların inlerine girdik, gireceğiz ta ki bu ülkede olan emellerine son verene kadar. Biz bu ülkede terör istemiyoruz.

Barış, birlik ve beraberlik istiyoruz. Hep birlikte Türkiye’yi büyütmek istiyoruz. Türkiye büyürse esasında Suriye ve Irak’taki mazlumların da umudu büyür. Türkiye büyürse ümmet ve insanlık büyür.”

Türkiye’yi küçülmeye, teröre mahkum etmeye çalışanların bu millete ve yargıya hesap vereceğine dikkati çeken Tüfenkci, hem FETÖ’cülerin hem PKK’lıların hem DHKP-C’lilerin hem de DEAŞ’lıların hesap vereceklerini anlattı.

Bakan Tüfenkci, “Biz savaş yanlısı değiliz. Hiçbir ülkenin toprak bütünlüğünde gözümüz yok. Bizim, her ülkenin kendi sınırları içinde barış ve huzur içinde yaşamasını istiyoruz ama o ülkeden bizim ülkenin sınırlarına eğer bir kalkışma, bir terör yuvalanması varsa Allah’a hamd olsun, Türkiye, güçlüdür, büyüktür, kendi göbeğini kesecek güçtedir. Kim ne derse desin. Şu ne der, bu ne der diye bakmıyoruz. Biz iki şeye bakıyoruz: Hak ne der, halk ne der? Onun dışındaki sözlerin bir anlamı yok. Bizim için Türkiye’ye istikamet çizecek tek bir güç vardır, o da milletimizdir.” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz’da yerlilik ve milliliğin önemini çok iyi gördükleri kaydeden Tüfenkci, şunları dile getirdi:

“Yerli ve milli unsurlarla Türkiye’nin 780 bin kilometrekaresinin tamamında hep birlikte kardeş olarak yaşamanın hesabı içindeyiz. Biz Türkiye’yi büyütmek istiyoruz. Bunun için de 2019’u çok çok önemsiyoruz. Yerli ve milli olanlar, milli mutabakat çerçevesinde herkesle iş birliği yapmak zorundayız. Bu milli mutabakatta sadece iki parti olacak diye değil, kim bu şemsiyenin altına girmek istiyorsa buyursunlar, gelsinler. Biz iki parti olarak seçim ittifakı yapıyoruz. Tek hedef var, bu hedef de Türkiye’de birlik ve beraberliği sağlamak.”

Tüfenkci, görevlendirme yapılan belediyelerin çok önemli hizmetler yaptığını sözlerine ekledi.