Bakan Tüfenkci Selam Medya Grubunun kuruluş yıl dönümü programına katıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu Malatya'daki bir otelde Selam Medya Grubunun kuruluş yıl dönümü programına katıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu Malatya’daki bir otelde Selam Medya Grubunun kuruluş yıl dönümü programına katıldı.

 “Özgür basın önemli”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci tarafsız ve özgür, ilkeli ve basın ahlak kurallarına uyan bir basının demokrasinin vazgeçilmez bir unsurlarından olduğunu söyledi.

Özgür basının Türkiye’nin, toplumun kalkınmasında, gelişmesinde ve yol göstermesinde çok önemli olduğunu düşündüğünü belirten Tüfenkci“Yayıncılık aynı zamanda toplumsal, ekonomik, kültürel bir sorumluk da içerir. Doğru, tarafsız, ilkeli etik kurallara uygun bir yayıncılık anlayışı ülkede demokrasi standartlarının artırılması, ülkenin kalkınması ve güçlenmesi, toplumsal değerlerin aktarılması noktasında önemli görevler ifa eder.” diye konuştu.

Tüfenkci, yerel basının da aynı görevlerle kendi bölgesinde faaliyetini sürdürdüğünü aktararak, Selam Medya Grubu’nun da bu anlayışla bölgesindeki gelişmeleri tarafsız ve ilkeli şekilde halkın önünde getirmesi konusunda kendini sorumlu hissederek Malatya’nın, bölgenin, Türkiye’nin gelişmesine katkı sağladığını ifade etti.

Basının önemli olduğunu dile getiren Tüfenkci, şöyle devam etti:

“İsteriz ki basın gerçekten tarafsız olsun, doğru haber yapsın ama eleştiri hakkını da sonuna kadar kullansın. Eleştirilmekten ve eleştiri yapmaktan da korkmamak lazım. Yeter ki doğru olsun, yeter ki iftiradan uzak olsun, yeter ki toplum yararını olsun şahsi veya grup menfaatlerinden uzak olsun. AK Parti iktidarları olarak da bundan gocunmayız. Her ne kadar tersi olduğu iddia edilse de otorite bir yapı olduğu ifade edilse de hapisteki gazetecilerden dem vurulsa da esasında baktığımızda, hapisteki gazetecilerin niteliklerine de baktığımızda, eğer terörle arasına mesafe koyan, Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne karşı bir suç işlemekten çekinen her insanın bu anlamıyla eleştirmesinin, tenkit etmesinin, fikirlerini özgürce söylemesinin hakkı olduğunu düşünüyoruz.”

Türkiye’nin bugünlerde milli birlik ve beraberliği daha fazla ihtiyacının olduğunu dönemleri yaşadıklarını dile getiren Tüfenkci, “Afrin’de yapılan operasyonları hep beraber izliyor ve görüyoruz. Neredeyse medyamız canlı canlı her bir anını yayınlıyor. Belki bu sakıncalı ama medya bu anlamıyla bir operasyonu adım adım izleyerek, sizlerin, bizlerin haber almasına vesile oluyor. Biz orada gerçekten teröre karşı mücadele ediyoruz. Biz orada kendi sınırlarımızın güvenliği, 3 buçuk milyon Suriyeli mültecinin kendi topraklarına dönmesi adına bu mücadelemizi sürdürüyoruz, sürdürmeye de devam edeceğiz.” diye konuştu.

Bakan Sarıeroğlu, burada yaptığı konuşmada medyanın, vatandaşların haber alma özgürlüğü ve doğru bilgilendirilmesi anlamında en temel alanlardan olduğunu söyledi

AK Parti iktidarları döneminde medya kuruluşlarının desteklenmesi, gelişmesi anlamında önemli destek ve katkılarının bulunduğunu aktaran Sarıeroğlu, bunun önümüzdeki dönemde de süreceğini ifade etti.

Sarıeroğlu, bakanlık olarak medya gruplarını sadece işveren değil içerisindeki emekçi kardeşleriyle değerlendirdiklerini anlatarak, “Onların çalışma koşulları, şartları bizler açısından kıymetli. Bu anlamda Selam Medya Grubuna çalışanlarının hak ve menfaatlerini koruma konusunda gösterdikleri hassasiyetten dolayı. Bugün yerel bir medya organının hem yazılı hem elektronik hem de görsel basında aktif ve sürekli olarak gelişen bir trend içerisinde olması önemli. İnşallah Selam Medya Grubunun bu gelişimi daimi olur.” diye konuştu.

Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini dile getiren Sarıeroğlu, şunları kaydetti:

“Şu anda Mehmetçiklerimiz Afrin’de çok önemli bir operasyon gerçekleştiriyor. Buradan tüm Mehmetçiklerimize kolaylıklar diliyorum. Rabbim tüm Mehmetçiklerimizi korusun inşallah bu süreçten muzaffer olarak çıkmamazı nasip etsin. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilere şifalar diliyorum. Üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yok. Türkiye olarak bir yandan operasyonlarımıza devam ederken 15 Temmuz gibi hain bir darbe girişiminin ardından ayağa kalkmış ve reformlarına devam eden, gelişimini, büyümesini istihdamdan ihracata kadar her alanda bütüncül bir şekilde gerçekleştiren bir ülke konumundayız. Yolumuz inşallah bundan sonra da açık olacak. Çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 80 milyon vatandaşımız için bir yandan içeriden bir yandan da dışarıdan mücadelemize devam ediyoruz. 2019’a doğru da emin adımlarla ilerliyoruz. Bu anlamda son dönemlerde gündemimizde olan Cumhur İttifakı’nın ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz. İnşallah yerli ve milli değerlerimizle 2019’da 3 seçimi atlatarak Türkiye’nin büyümesini, güçlenmesini hızlı adımlarla istikrarlı bir şekilde devam ettireceğiz.”