Bakan Tüfenkci, Pekin’de

Bakan Tüfenkci, Çin’in başkenti Pekin’deki Ulusal Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Birinci Küresel Sınır Aşan E-Ticaret Konferansı”nda e-ticaretin yaygınlaştırılması, e-ticarette güven sorunu ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) desteklenmesinin önemine değinen bir konuşma gerçekleştirdi.

KOBİ’lerin yurtiçi ve yurtdışı pazarlara ulaşma noktasındaki önemine değinen Tüfenkci, e-ticaret ile işletmelerin ürünlerini ucuz bir şekilde dünya pazarına sunabildiği, farklı tedarikçilere daha kolay ulaşabildiği, alım ve ödeme süreçlerini daha da kısaltabildiğine dikkati çekti. Bakan Tüfenkci, KOBİ’lerin ithalat ve ihracata yönelik e-ticaret yapabilmesi için uluslararası rekabet koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini kaydederek, bu anlamda KOBİ’lere hukuksal, teknolojik ve finansal destek sunulması gerektiğini aktardı.

E-ticarette eğitim ve geliştirme faaliyetlerinin hızlandırılması gerektiğini söyleyen Tüfenkci, geleneksel yerel odaklı pazar kavramının değişip tüm dünyayı kapsayan küresel pazara evrildiği bir dönemin eşiğinde olunduğunu belirtti.

Tüfenkci, yerel küçük işetlemeleri tüm dünya pazarına hitap edecek şekilde donanıma sahip olması için iyi bir eğitim verilmesi gerektiğinin altını çizerek, “İşletmelerinin yüzde 98’inin KOBİ’lerden oluştuğu bir ülke olarak Türkiye, eğitim ve geliştirme faaliyetlerine büyük önem veriyor.” diye konuştu.

E-ticaret önündeki mevzuat engellerini, uygulamada karşılaşılan sorunları tespit etmek adına çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Tüfenkci“Bakanlık olarak e-ticaret konusunda lojistik, güvenlik, eğitim, izleme ve değerlendirme gibi çok sayıda alanda kapsamlı faaliyetler yürütüyoruz.” ifadesini kullandı.

Tüfenkci, e-ticaret yaparken karşılaşılan problemlerin başında güven meselesi geldiğini vurgulayarak, “Türkiye’de Çin’den sipariş edilen bir ürünün doğru ve eksiksik olarak teslim edilmediği zaman hangi mekanizmaların devreye gireceği gibi konular, tüketici haklarını ilgilendime boyutuyla da büyük önem arz ediyor.” dedi.

“Türkiye’de ve dünyada neden e-ticaret kullanmadıkları sorulduğunda tüketicilerin büyük kısmı, güven sorununu sebep gösteriyor.” ifadesini kullanan Tüfenkci, “Türkiye’de bu nedenle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yetkilendirilerek e-ticaret yapan internet sitelerine ‘Güven Damgası’ uygulaması başlatmış bulunuyoruz.” diye konuştu.

Tüfenkci, e-ticarette lojistik alanının, sadece büyük firmaların tekeline bırakılmaması gerektiğine işaret ederek, “Lojistiği tek başına büyük firmalara bıraktığımız durumda küçük işletmelerin büyümesini destekleyici politikalar izlemediklerine şahit oluyoruz.” diye konuştu.

İnternet kullanımının yaygılaştırılması gerektiğine de vurgu yapan Tüfenkci, dünyada hala internetin yeteri kadar yaygınlaşmadığı ya da internet altyapısının yetersiz olduğu ülkeler olduğunu hatırlattı.

Bakan Tüfenkci, “Türkiye, e-ticaret ve internet kullanımı açısından çok şanslı bir ülke. 80 milyon nüfuslu ülkemizde 50 milyon mobil internet kullanıcısı var.” ifadesi kullanarak, “Ülkeler, e-ticarette güvenlikçi politikalardan uzaklaşarak kuralları eşit, adil ve küçük işletmeleri kapsayacak şekilde düzenlemesi gerekiyor.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, Pekin’deki temasları kapsamında ayrıca Çin Genel Gümrük İdaresi Bakanı Yü Guangcou ile bir araya gelecek.