Bakan Tüfenkci, Malatya TSO Başkanı Sadıkoğlu ve heyetini kabul etti

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yeni seçilen Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve yeni yönetimini Bakanlık toplantı salonunda kabul etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yeni seçilen Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve yeni yönetimini Bakanlık toplantı salonunda kabul etti.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’nu ve yeni yönetimi tebrik eden Bakan Tüfenkci, Malatya’nın kendileri için önemli olduğu vurguladı.

Yeni yönetimden beklentilerinin Malatya’ya hizmet etmek olduğunu vurgulayan Bakan Tüfenkci“Malatya’ya hizmet ortak paydamız.”dedi.

“Malatya için hep birlikte çalışalım”

Malatya’ya hep birlikte hizmet için çalışmanın gerekliğine değinen Tüfenkci, “Projelerin hayatta olması için siyasi gücün de destek olması lazım. Dolayısıyla taraf olmamız halinde seçilen ve seçilmeyenin aleyhine konuşulsa Malatya’ya hep beraber nasıl hizmet edeceğiz. Önemli olan bizim sahip çıkmamız, sizin bize sahip çıkmanız. Hep birlikte Malatya’ya hizmet etmeliyiz. Biz sizlere yol göstereceğiz. Malatya’ya hizmet vermek noktasında yol açacağız, alt yapısını biz oluşturacağız. Sizler de açtığımız yolda kararlı duruş ve desteğinizle Malatya’ya hizmet kazandıracaksınız” dedi.

“Sağlık turizminde bir ilke imza attık”

Bakan Tüfenkci, Malatya’ya yapılacak hizmetler ve yatırımlar konusunda çok avantajlı bir il olduğunun altını çizerek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Siyasi olarak Malatya’ya bu dönem Bakanlık verilmesi birçok hizmetin hızlı bir şekilde hayata geçmesini sağladı. Mesela çevre yolunu örnek verecek olursak, on yıllardır aynı kaldı. Yakın takip edenler bilir. Kamulaştırma probleminden dolayı bir türlü ihalesi yapılamıyordu. Allah’a hamd olsun 16,5 km kamulaştırma yapıldı. İhalesi yapıldı, şantiye kuruldu. Hızlı bir şekilde süresi içinde yol bitirilecek. Malatya’yı ulaşımda kavşak noktası yapıyoruz.”
İnönü Üniversitesine destek verdik. 2. Organize Sanayinin içerisine ara elemanı karşılama noktasında üniversitemiz çok güzel bir kampüs yapıyor. Orada yetişen gençlerimiz staj görecekler. Böyle bir yatırımı Malatya’mıza kazandırmış olduk.
Malatya’nın Cazibe Merkezleri kapsamındaki iller arasına alınması konusundaki gayretlerimiz sonuç verdi. Böylelikle Malatya yatırım ve teşvik konusunda gerekli destekleri alarak ihracat anlamında hak ettiği seviyelere gelecektir. Cazibe Merkezi Programı kapsamında yapılan düzenleme ile Malatya artık 6. Bölge teşviklerinden de yararlanabileceklerine değinen Tüfenkci, “Malatya yeni düzenlemeyle birlikte ekonomik büyümeyi beraberinde getirecek, istihdam ve üretim artacak. Cazibe merkezlerinin içerisinden Organize sanayideki iş dünyasıyla temas kurmamız birçok firmanın Malatya’ya gelmesi noktasında firmaların yatırım yapmaları konusunda girişimlerimiz oldu. Malatya’nın bu konularda hızlı davranması lazım” 
diye konuştu.

“Malatya’yı Ulaşımda Kavşak Noktası Yapıyoruz”

Tüfenkci, bakanlığı döneminde Malatya’da sağlık alanında yapılan yeniliklerle Malatya’nın sağlık turizmi açısından marka şehir olduğuna değindi ve şöyle konuştu:

“Malatya’da Onkoloji hastanesinin bitirilmesiyle 210 yataklı kanserin her branşı ile ilgili önemli bir merkez olacak. Devlet hastanemizin araştırma eğitim hastanesi olması noktasında gayretimiz sonuç verdi. İnşallah Battalgazi Eski Devlet Hastanesinin yanına 500 yataklı çok güzel bir hastane kuracağız. Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin inşası devam ediyor.  Fizik tedavi merkezimizin de yakında temelini atacağız. Dolayısıyla Doğanşehir’e 100 yataklı devlet hastanesi kuracağız. Mayıs ayında ihalesi yapılacak. Hekimhan’ı yaptık. Yeşilyurt Devlet hastanemizin yenilenme çalışmaları devam ediyor. Haziran ya da temmuz ayında açılmış olacak. Sağlık’ta Malatya’nın hiçbir problemi kalmıyor. Üniversitede sağlık turizmini paket kapsamında Malatya İnönü Üniversitesine aldırdık. Şu anda Pakistan ile bir anlaşma yapıldı. Pakistan’dan böbrek ve karaciğer hastaları Malatya’ya gelmeye başladı.”

“Kayısıyı yurt içinde ve yurt dışında tanıtalım”

Kayısıya coğrafi işaret aldıklarını belirten Bakan Tüfenkci,  konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de üç ürünü aldırdık. AB’de coğrafi işaret olarak gıda ve tarım ürünün 3’ü Türkiye’den. Bunlar Antep baklavası, Aydın inciri ve Malatya kayısısı coğrafi işaretiyle tarım markalaştı. Bunun tanıtımı ve etkinliğini yapacak unsur sizlersiniz. Kayısının tanıtılması ve bu yönde gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çeşitli etkinlikler organize edilmesi lazım. Bu konuda gönüllü katkı vermeye hazırım. Almanya’da, Fransa’da, Amerika’da tanıtıcı programlar yapalım. Yurt dışında kayısının tanıtılmasını sağlayalım. Siyasetçi destek olur tıkanan yerde sizlerin önünü açar. Kayısının Malatya için bir değer olduğunu tanıtmalıyız. “