Bakan Tüfenkci, Kayısı Borsa Pazarında 2017 Kuru Kayısı İhracat Sezonu açılışına katıldı

Bakan Tüfenkci, açılış töreninde yaptığı konuşmada tüm Malatya’yı kayısıya sahip çıkmaya çağırdı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kayısı Borsa Pazarında 2017 Kuru Kayısı İhracat Sezonu açılışına katıldı, temsili kayısı satışı yaptı.
Bakan Tüfenkci, açılış töreninde yaptığı konuşmada tüm Malatya’yı kayısıya sahip çıkmaya çağırdı.
Geçmişte kayısı birliğinin kötü tecrübesinin Malatya’ya olumsuz miras bıraktığını hatırlatan Bakan Tüfenkci şöyle konuştu:
“Kayısının Malatya için ne kadar önemli olduğunu herkes bilir ve herkes bilir ki kayısının Malatya’ya sağlamış olduğu değer Malatya’ da üretilen hiçbir üründe yok ama maalesef kayısı için muhatap bulamıyoruz.
Hangi kurum üzerinden kayısıya destek verileceği bilinmiyor çünkü sahibi yok, birliği yok.
Sizler kayısı için düşük faizli kredi istediniz, Ziraat Bankası aracılığıyla verdik, kuru kayısımız uçaklarda dağıtılsın dediniz onu da yaptık bir değişim oldu mu olmadı.
Siz etrafınıza bakın kaç tane ihracatçı var, biz Malatyalılar olarak kendi ürünümüze sahip çıkmalıyız.”

Malatya Kayısısının Coğrafi işaret tescili aldığını hatırlatan Bakan Tüfenkci, kayısının Avrupa’ya daha çok tanıtılması için üreticilerden ihracatçıya herkesin elini taşın altına koymasını istedi.

Bakan Tüfenkci, Malatya’ya kurulması planlanan lisanslı depoların yapacağı katkıyı anlattı.
Bu sıradan bir depoculuk değil” diye  Bakan Tüfenkci, lisanslı depolar ve ürün ihtisas borsası ile üreticinin ürününü sağlıklı depolarda muhafaza edeceğini aynı zamanda elektronik ürün senetleri ile borsada işlem yapacağını aktardı.

KAYISI İHRACATINA FON

Bakan Tüfenkci, kayısı ihracatına tıpkı fındıkta olduğu gibi fon kurulması için önümüzdeki hafta girişimde bulhnacaklarını söyledi.
“Bakanlar Kurulu’nda gündeme getirdim, destek gördü inşallah o fonu da koyacağız.”dedi.

BU MEKAN YAKIŞIYOR MU

Bakan Tüfenkci kayısı borsa pazarının fiziki mekan olarak iyi olmadığına vurgu yaptı, “Açık çek veriyorum yer bulun bir araya gelin ben size çok düşük faizli krediyi çıkartacağım. Daha uygun bir yer bulmamız lazım. Ben para vereceğim kime vereceğim bir kurum, muhatap olması lazım. Biz 111 ülkeye kayısı ihracatı yapıyoruz ama şuandaķi rakamlar kayısıyı hakettiği yere taşımıyor.
Burası kayısının kalbi sayılır ama ne acıdır ki fiyatı biz belirleyemiyoruz. Biz bu noktada elimizi taşın altına koymamız lazım.”
dedi.

Bakan Tüfenkci’nin konuşmasının ardından üreticilerin getirdiği 4 numaralı kayısının temsili olarak 7 buçuk liradan satışı yapıldı.