Bakan Tüfenkci, Kanada Ankara Büyükelçisi Chrıs Cooter’ı makamında kabul etti.

Bakan Tüfenkci iki ülke arasında üst düzeyde var olan yakın diyalog ve dostluk ilişkileri çerçevesinde sürdürülen ilişkilerin her geçen gün daha da gelişmesinden büyük bir mutluluk duyduğuna vurgu yaptı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kanada Ankara Büyükelçisi Chrıs Cooter’ı makamında kabul etti.

Bakan Tüfenkci iki ülke arasında üst düzeyde var olan yakın diyalog ve dostluk ilişkileri çerçevesinde sürdürülen ilişkilerin her geçen gün daha da gelişmesinden büyük bir mutluluk duyduğuna vurgu yaptı.
Tüfenkci, Türkiye ve Kanada Afganistan’da NATO’nun ISAF (Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti) operasyonu çerçevesinde yakın işbirliği yürüttüklerine dikkat çekti ve şöyle devam etti. “Ülkelerimiz arasında üst düzeyde var olan yakın diyalog ve dostluk ilişkileri çerçevesinde sürdürülen ilişkilerimizin her geçen gün daha da gelişmesinden büyük bir mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Biliyoruz ki, karşılıklı saygı ve güven ile ortak değer ve çıkarlara dayanan Türkiye – Kanada ilişkilerinin gelişmesi, bölgesel güvenlik ve istikrara da katkı sağlamaya devam edecektir”

İKİLİ TİCARİ İLİŞKİLER

Bakan Tüfenkci, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak 65 ülke ile Gümrük Konularında İşbirliği ve Karşılıklı İdari Yardım Anlaşması imzalandığını belirtti, ” Kanada ile de böyle bir anlaşmayı imzalayarak işbirliğimizi daha ileri bir seviyeye taşımaktan memnun olacağımızı ifade etmek istiyorum ” dedi.

15 TEMMUZ VE FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ

Bakan Tüfenkci, 15 Temmuz gecesi, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde FETÖ tarafından yönetilen gizli bir grup darbe girişimde bulunduğuna dikkat çekti ve şöyle konuştu:
“Ülke olarak bu örgütle mücadele etmek için uluslararası yükümlülüklere tam uyumlu olarak temel hak ve özgürlüklere saygılı olarak ve hukukun üstünlüğü çerçevesinde gerekli tüm önlemleri almaya kararlıyız. Bu minvalde, terör örgütlerinin küresel çapta etkinliklerini artırmış olduğu günümüzde terörle mücadelede ülkelerin tek başlarına mücadele etmesi maalesef yeterli değildir. Bilakis uluslararası işbirliğinin ve istihbarat paylaşımının terörü önleme konusunda olmazsa olmaz bir unsur olduğunu belirtmek isterim. FETÖ terör örgütü, tıpkı diğer terör örgütleri gibi yapılandıkları her ülke için büyük bir tehdit oluşturmaktadır.”

Kanada’dan ülkemizin bu konudaki hassasiyetini anlamasını ve buna uygun davranmasının beklendiğini de ifade eden Tüfenkci ” Fetullahçı Terör Örgütü’nün Kanada yapılanması hakkında Kanada Makamlarına bilgi verilerek, FETÖ/PDY ile iltisaklı olan dernek ve eğitim kurumlarının listesi paylaşılmıştır. Ülkemiz maalesef başta FETÖ, DEAŞ ve PKK olmak üzere birçok terör örgütünün hedefinde yer almakta ve küresel terörden en çok etkilenen ülkeler arasında yer almaktadır. Halkımızın sağduyusu ve güvenlik güçlerimizin etkinliği sayesinde bu tip terör saldırılarına karşı etkili mücadelemiz devam etmektedir. Bu bağlamda dost ülke Kanada ile de küresel terörizmle mücadele alanında her türlü işbirliğine açık olduğumuzu bilmenizi isterim.” dedi.

Büyükelçi Cooter, Karşılıklı İdari Yardım Anlaşmasının imzalanması konusunu en kısa zamanda Kanada’ya ileteceğini ve bu konuda ki çalışmaları takip edeceğini ifade etti.

Büyükelçi Cooter, FETÖ ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Türkiye’nin gösterdiği çabanın önemini dile getirerek, “Ocak ayında meydana gelen terör saldırısında Kanadalı bir vatandaşımız hayatını kaybetmişti o tarihten bu yana sağlamış olduğunuz huzurdan dolayı size teşekkürlerimi sunmak isterim ” dedi.

Kanada olarak FETÖ ile mücadelede yurt içinde ve yurt dışında işbirliği içerisinde çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Büyükelçi, “Temmuz ayında iki ülke güvenlik görevlileri arasında gerçekleştirilen toplantıda da bu konu gündeme getirildi, her zaman deliller ve kanıtlar çerçevesinde sizinle işbirliğine hazırız” diye konuştu.

Kanada Büyükelçisi Cooter iki ülke arasındaki ticari hacmin iki milyar dolar olduğunu hatırlattı ve “Özellikle madencilik ve tarım alanında ticari hacmimizi geliştirilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.