Bakan Tüfenkci: Kalkınma ve refah noktasında yeni bir yola gireceğiz

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise kitap fuarının kentte yakıştığını belirtti.

Farklı kültürlerin bir arada yaşamasının Türkiye’nin en büyük zenginliği olduğuna dikkati çeken Tüfenkci, farklılıkları dünya ekonomi piyasasında değerli kılabilmek, özgün fikirleri üretmek için bilgiye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Abbasi döneminde Bağdat’ta 36 kütüphanenin olduğunu ve bunların Moğollar tarafından yakılıp yıkıldığını anlatan Tüfenkci, “Bugün de DEAŞ ve onların uzantıları tarafından yine bu ümmetin, medeniyetin değerleri, bu coğrafyalarda tahrip ediliyor, yakılıyor, yıkılıyor. Bunlara seyirci kalanlar, onları maşa olarak kullananlar, hep bu medeniyetin çocuklarına karşı operasyon düzenliyorlar. Bu operasyonları bozan Allah’a hamdolsun bir liderimiz, Cumhurbaşkanımız var.” diye konuştu.

Bakan Tüfenkci, Kudüs üzerinde oynanan oyunlar karşısında ümmetin, milletin, insanlığın vicdanını harekete geçiren kişinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

“Bu anlamıyla da etrafımızda ve ümmet üzerinde oynanan oyunları bozan bir Cumhurbaşkanımız var.  24 Haziran’da biz bir seçime gidiyoruz. Orada oyunları bozan bir cumhurbaşkanı mı seçeceğiz yoksa oyunlar kuran bir cumhurbaşkanı mı seçeceğiz? Buna hep beraber karar vereceğiz. Operasyonları bozan bir Cumhurbaşkanı mı seçeceğiz yoksa operasyonlarla, oyunlarla aday olmaya çalışanları mı seçeceğiz? Bunlara hep beraber 24 Haziran’da karar vereceğiz.”

Tüfenkci, yapılacak seçimlerin Türkiye kadar dünya için de bir milat olduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar seçilmesi durumunda “Dünya 5’ten büyüktür” sözünün arkasında daha güvenli bir şekilde duracağını dile getirdi.

Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Aradan yüzyıllar geçse de, kimi yönetimler tarafından izi silinmek için onca baskı yapılsa da Osmanlı denilince halen insanların yüreği yanıyorsa, gözleri parlıyorsa hamdolsun bu dünyada pek az millete nasip olan çok kıymetli nadide bir mirasa sahibiz. O mirası taşıyanlar olarak da biz hem medeniyetimize hem geleceğimize hem de Kudüsümüze sahip çıkacağız. Kudüs bizim için çok farklı bir yerde. Kudüs’ün gönül coğrafyamızda çok ayrı bir yeri var. İşte o izlerin silinmemesi için de 24 Haziran’da biz kararımızı vereceğiz.”