Bakan Tüfenkci, Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni’ne katıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte geldiği Gaziantep’te Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleşen Gaziantep’in Yıldızları ödül törenine katıldı.

Şehit Kamil Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende Bakan Tüfenkci konuşmasına, bugünün Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü olması sebebiyle yıldönümünü kutlayarak başladı.

Gaziantep’i dünyanın göz bebeği yapanın kentin insanlarının girişimci ruhu ve çalışkanlığı olduğunu ifade eden Bakan Tüfenkci, “Sanayicinin en büyük motivasyonu üretmek, ürettiğini satmaktır. O yüzden yeni pazarlara girmek için sizlerin girişimci ruhu önemlidir. Sizler Kurtuluş Savaşı’nda her türlü zorluğa karşı mücadele eden o kahraman Anteplilerin evlatlarısınız. Onlar ellerinde silah olmadan 95 yıl önce nasıl düşmanı durdurmayı başardılarsa, 15 Temmuz’da da FETÖ’yü durdurdular.” dedi.

Bakan Tüfenkci, Türkiye’nin geçmişten bugüne pek çok terör örgütünün saldırısıyla karşılaştığını ancak Allah’ın izniyle bu milletin kahramanca vatanını, devletini, demokrasisini korumayı bildiğini belirterek, sanayicinin her zaman arkasında ve yanında olduklarını vurguladı.

65. hükümet olarak özel ve reel sektörün önünü açmak için çalıştıklarını dile getiren Bakan Tüfenkci, “Kredi ve borçlarınızın yeniden yapılandırılması ihtiyacınız var. Yeni ihracat pazarlarına açılmada desteğe ihtiyacınız var. İşverenin üzerindeki yükü almak için getirdiğimiz birçok teşvikten de, tüccarımın, sanayicimin faydalanmadığımı da görüyorum. Hatta ucuz kredilerden faydalanma noktasında geri durduklarını görüyoruz. Bunu almamalarında bazı engellerin olduğunu düşünüyorum. 1 ocak 2017’den itibaren siz menkul mallarınızı da teminat olarak gösterebilirsiniz. Siz makinalarınızı da teminat olarak gösterip bankadan kredi alabileceksiniz. Bankaları da çağırdık, konuştuk. Düzenlemeyi ona göre yaptık. Sizin pek çok imkanınız var. Öyle karamsarlıgğıa gerek yok. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Siz çalışırsınız, üretirsiniz biz sizin önünüzü açarız.” diye konuştu.

Sanayicinin, tüccarın önünü açmak için çalışıyoruz

Sarp ve Habur sınır kapılarında yeni bir düzenleme yaptıklarını, söz konusu sınır kapılarındaki işlemlerin artık bir noktada yapılacağına dikkati çeken Tüfenkci, söz konusu projenin bittiğini çok yakında ihalesinin yapılacağını bildirdi.

Bakan Tüfenkci, sanayiciden, tüccardan ne talep geliyorsa onu çözmek, önlerini açmak için ellerinden geleni yaptıklarına işaret ederek, “Sicil affı konusunda talepler vardı. Meclis komisyonundan geçirdik inşallah en yakın zamanda yasalaşacak. Türkiye’nin üreterek, reel sektöre dayanarak büyümesi lazım. Gaziantep sanayici şehri olduğu gibi aynı zamanda tarım şehri. Lisanslı depoculuk konusunda da teşvik ve destek veriyoruz. Buradaki ürünlerin borsalarda da işlem görmesi için ürün ihtisas borsasını hayata geçiriyoruz Türkiye’de.  Antep’teki fıstık fiyatlarının veya Malatya’daki kayısı fiyatlarının gerçekçi anlamda belirlenmesi açısından ürün ihtisas borsası önemli olacak.” şeklinde konuştu.

Anayasa değişikliği konusuna da değinen Bakan Tüfenkci şöyle konuştu:

“Türkiyenin bölünmesi riskini, koalisyonlarla ülkenin yönetilmez hale getirilmesini önlemek adına Cumhurbaşlkanlığı Sistemi ile ilgili düzenlemeyi gündeme getirdik. MHP ile de anlaştık. Güçlü bir Türkiye istiyorsanız, bu coğrafyayı en iyi Gaziantepliler bilir. Yanı başımızda Suriye’de, Irak’ta hangi oyunların oynandığını en iyi sizler biliyorsunuz. Onun için bu ülkenin bekasına sahip çıkma adına, güçlü Türkiye olma adına, adım atmalıyız. Hızlı karar alma ve hızlı hareket etme adına inşallah Cumhurbaşkanlığı Sistemine sahip çıkarsanız, anayasa değişikliğine sahip çıkarsanız, bunu kısa zamanda gerçekleştirdikten sonra ülkemizin önü açık. Bu ülkeye inanarak çalışanlarla beraber daha iyi yerlere geleceğiz.”

Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci, Bakan Yardımcısı Şimşek ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu başarılı sanayicilere ödüllerini