Bakan Tüfenkci, Azerbaycan’da

Tüfenkci, yarın yapılacak Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Üçlü Gümrük Bakanları Toplantısı dolayısıyla geldiği Bakü’de, Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Aydın Aliyev’le birlikte Türk ve Azerbaycanlı iş adamlarıyla buluştu.

Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği’nde düzenlenen toplantıda konuşan Tüfenkci, Türkiye ile Azerbaycan arasında hemen hemen her sahada yakın ve köklü ilişkiler olduğunu söyledi.  İki ülke arasındaki dayanışmanın sadece ikili ilişkilerde sınırlı kalmadığını, dostluk ve iş birliğinin etkilerinin bölge çapında hissedildiğini vurgulayan Tüfenkci, ticaret hacminin, potansiyelin altında olduğunu kaydetti.

“2017’ye güçlü başlangıç yaptık”

Hain darbe girişimi sonrasında birtakım lobilerin Türk ekonomisini çökertmek için harekete geçtiğini belirten Tüfenkci, “Milletimiz demokrasiye sahip çıktığı gibi ekonomisine de sahip çıktı. 2017’ye güçlü başlangıç yaptık. İhracat rakamları büyümeyi destekleyecek seviyeye gelmeye başladı. Türkiye ekonomisinin toparlandığını görüyoruz.” dedi.

Azerbaycan’ın Türkiye’den temel beklentilerini bildiklerini ifade eden Tüfenkci, bunları şöyle sıraladı:

“Azerbaycan’daki Türk yatırımlarının artması, ilaç sanayi başta olmak üzere tüm alanlarda Azerbaycan’da ortak üretimin teşviki. Bu bağlamda Azerbaycan’ın Alat limanı çevresinde kurmakta olduğu ve çok sayıda kolaylık ve vergi muafiyeti sunması beklenen Serbest Ticaret Bölgesine firmalarımızın ilgi göstermesi. Taşımacılık firmalarımızın Azerbaycan güzergahını kullanmayı sürdürmesi. Azerbaycan’ı ziyaret eden Türk turist sayısının artmasıdır.”

Ulaştırma alanında Türkiye açısından Azerbaycan’ın sadece ikili anlamda değil bir transit koridoru olarak da büyük önem taşımakta olduğuna işaret eden Tüfenkci, bu açıdan özellikle Hazar koridorunun Türk taşımacılar için daha az maliyetli ve daha verimli hale getirilmesi konusunda kendilerine görev düştüğünü bildirdi.

“Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesine büyük önem veriyoruz”

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesine de değinen Tüfenkci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu projeye çok büyük önem vermekteyiz. Projenin tamamlanmasıyla beraber Çin ile İngiltere’yi demiryolu ile en kısa ve en hızlı şekilde birleştireceğiz. Bu muazzam proje ile üretim ve tüketim merkezleri ülkelerimiz üzerinden birbirlerine bağlanmış olacaklar. Deniz yolundan daha hızlı, kara yolundan daha ekonomik bir alternatif güzergah sunacak olan bu demiryolula Asya ile Avrupa arasındaki transit ticaretin merkezini yüzyıllar sonra tekrar tarihi İpekyolu rotasına kaydırabileceğiz.”
Tüfenkci, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Türkiye olarak Azerbaycan’ı bölgedeki en önemli stratejik ortağımız olarak görüyor ve Azerbaycan’ın başarılarıyla gurur duyuyoruz. Özellikle Kafkasya’da barış, istikrar ve kalkınmanın sağlanması için Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dayanışma tartışılmaz önemdedir. Azerbaycan’ın demokrasisinin giderek derinleşiyor ve güçleniyor olması, Azerbaycan’ı Kafkaslarda parlayan bir yıldız yapmaya başlamıştır. Büyük davalarında Türkiye Azerbaycan’ın, Azerbaycan da Türkiye’nin yanında olmuştur ve yanında olmaya devam edecektir.”

 “Türk işadamlarına Azerbaycan’a yatırım çağrısı”

Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Başkanı Aliyev, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha yüksek düzeye çıkarılmasını arzu ettiğini söyledi.

Vergi ve gümrük alanında Azerbaycan’da önemli reformlar yapıldığını hatırlatan Aliyev, “Bugün petrol dışı sektörün gelişimine büyük yatırımlar yapılıyor. Yasalarda yapılan değişiklikler Azerbaycan ve Türkiye arasındaki mevcut ticaret hacminin artırılmasına olanak sağlıyor. Biz Türk işadamlarını Azerbaycan ekonomisine daha fazla yatırım yapmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bakan Tüfenkci ve Aliyev, daha sonra iş adamlarının sorunlarını dinledi, soruları yanıtladı.

Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci, ahiler diyarı Kırşehir’deki müzede muhafaza edilen Ahilik Sancağı’nı Azerbaycan Sahipkarlar (iş verenler) Konfederasyonu Başkanı Musayev’e takdim etti. Esnaf ve sanatkarlığın kaynağının Ahilik Teşkilatı’na dayandığını, ahiliğin kurucusu sayılan Ahi Evran’ın Azerbaycan’dan Anadolu’ya geldiğini hatırlatan Bakan Tüfenkci, onun hatırasını yad etme adına Ahilik Sancağı’nı Musayeve takdim ettiğini söyledi.

İç kısmında hilal ve II. Abdülhamid’e ait tuğra bulunan, ayetlerin yer aldığı sancak, ahilik için büyük önem taşıyor. Sancakta yer alan kırmızı renk gücü ve şehadeti sembolize ederken yeşil renk ise İslamiyet ve Ahiliğin ticari boyutunun hareketliliğini ve dinamizmini temsil ediyor.