Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çeşitli temaslar için geldiği Antalya’da Yaş Meyve ve Sebze Hali’ni ziyaret ederek hal esnafı ile bir araya geldi.

Bakan Tüfenkci, sabah erken saatlerde ise Antalya Yaş Meyve ve Sebze Hali’ni ziyaret etti. Sabah namazını Toptancı Hal Camii’nde kılan Bakan Tüfenkci, ardından hal esnafı ile birlikte hal duası etti.

Bakan Tüfenkci, hali gezerek esnaf ile sohbet etti, onların sorunlarını dinledi, sebze ve meyve fiyatları hakkında bilgi aldı. Bakan Tüfenkci’ye hal ziyaretinde Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de eşlik etti.

Bakan Tüfenkci burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Bakanlığın hal yasası üzerinde çalıştığını, farklı halleri yerinde görerek çalışmalar yaptıklarını kaydetti.
Amaçlarının hem üreticinin kazanması hem de tüketicinin makul fiyatlarla sebze ve meyveyi tüketmesi olduğunun altını çizen Bakan Tüfenkci, sebze ve meyvede mevsimsel etkilerin, arz ve talep fiyatlarını belirlediğini ifade etti.

Türkiye’de fiyatlardaki oynaklığın çok fazla olduğunu vurgulayan Bakan Tüfenkci, “Bu oynaklıkları biraz daha daraltabilir miyiz üretici ile tüketici arasındaki makası biraz daha daraltabilir miyiz bununla ilgili neler yapılabilir, hangi adımlar atılabilir. Bununla ilgili çalışmalar yapacağız.” dedi.

Bakan Tüfenkci, Antalya halinde abartılı bir fiyat göremediğini, fiyatların makul düzeyde olduğunu belirterek, üreticiden tüketiciye ulaşırken fiyatların ikiye, üçe katlandığını, bu sorunu çözme noktasında çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

Nakliye sırasında oluşan firelerin azaltılması halinde fiyatların biraz daha makul seviyelere düşebileceğinin belirtildiğini ifade eden Bakan Tüfenkci, “Dün akşam Gıda Komitemizin bir toplantısı vardı. Oradan buraya geldik. Buradan edindiğimiz bilgileri gıda komitesinde değerlendirerek yeni bir hal yasasını hayata geçirmiş olacağız.” diye konuştu.
Bakan Tüfenkci, daha sonra hal esnafı ile birlikte kahvaltı yaptı. Bakan Tüfenkci,  7.si düzenlenen  Yörex Yöresel Ürünler Fuarı’nın açılışını yaptıktan sonra Malatya’ya hareket edecek.