Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,  Malatya Büyükşehir Belediyesini ziyaretinde bir gazetecinin Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararıyla ilgili görüşünü sorması üzerine, kararın üzücü olduğunu belirtti.

Alınan kararın doğru olmadığını ifade eden Tüfenkci, şöyle konuştu:

“Almanya’nın üç beş Ermeni çetecilerin diyelim yanlış ve yanlı bir şekildeki tavırlarını olumlayarak tarihi gerçeklere aykırı bir şekilde karar alması ve bu kararla birlikte insanın, Almanya’nın kendi ayıplarını örtmenin çabası mıdır? diye düşündürüyor doğrusu. Oradaki tarihte yaşanan olayları biz Türkiye olarak bütün belgeleriyle bilgileriyle arşivleriyle bütün dünyanın tetkikine açmışken kalkıp siyasi kararlarla Türkiye gibi bir ülkeyi kaybetme pahasına veya zora sokma pahasına bu tür kararlar alması doğrusu bizleri üzüyor, yadırgıyor. Elbetteki buna ilişkin tavrı başbakanımız, cumhurbaşkanımız ve ilgili bakanlarımızla görüşüp kararını verecekler. Almanya’nın aldığı kararı şiddetle kınıyorum.”

Tüfenkci, karara ilişkin gümrüklerle ilgili şu anda almış oldukları bir karar olmadığını sözlerine ekledi.

Bakan Tüfenkci,  “44 Günde 44 Tır Yardım” kampanyası törenine katıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediyesince yürütülen “44 Günde 44 Tır Yardım” kampanyası çerçevesinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada kadim medeniyetin kendine yüklemiş olduğu sorumluluk gereği nerede bir mazlum varsa nerede bir mahrum varsa hepsinin umudu olduğunu söyledi.

AK Parti’nin seçimlere girdiğinde milletin duasıyla bütün ümmetin duasını da arkasında hissettiğini belirten Tüfenkci, şöyle devam etti:

Türkiye ve AK Parti bu ümmetin umudu olmaya devam etti. Onun için bizlerin her zamankinden daha fazla birlik ve beraberlik içerisinde daha fazla çalışmamız lazım. Gayret göstermemiz lazım. Daha çok üretmemiz lazım. Daha çok ihracat yapmamız lazım. Bu ülkeyi daha çok kalkındırmamız lazım. Bu ülkede sadece bu coğrafyada yaşayan insanlar için değil dünyada güçlü olabilmemiz açısından, dünyada sözümüzün geçmesi açısından, hem izzetli bir duruş sergileyebilmemiz için hem de dünyaya umut olabilmemiz için bizim daha çok üretmemiz lazım, daha çok insanımıza ulaşmamız lazım.” 

Tüfenkci, Avrupa’nın zenginlik bakımından Türkiye’den çok daha ileride olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Ama kendi kapılarına gelen üç beş sığınmacı karşısında paniklediler. Türkiye yıllarca kimseden beş kuruş medet beklemeden bu ülkenin hayırsever vatandaşları tarafından, bu ülke vatandaşları tarafından en iyi şekilde ağırlanmaya çalışıldı ve ağırlanıyor da. Biz o insanlara kendimizden farklı bir muamele göstermedik. Biz bu devlet hastanesine gidiyorsak oradaki Suriyeli vatandaşlarımız da oradaki hastanemizde ücretsiz olarak faydalandılar ama Avrupa, kapılardan döndürdüler. En kötü muameleye maruz bıraktılar ve kalkıp ondan sonra da bütün insanlığa insan hakları dersleri vermeye kalktılar. Allah’a çok şükür başımızda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan var. Gerçekten duruşuyla ve vermiş olduğu mücadeleyle IMF’ye ödediğimiz borçlarla bizim başımızı dik tuttu, dik tutmaya da devam etti. Biz onun arkasındayız. Millet olarak arkasındayız.” 

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da emniyet güçlerinin ve askerin canları pahasına bir mücadele verdiğini kaydeden Tüfenkci, bu bölgeleri teröristlerden kurtaracaklarını ifade etti.

Tüfenkci, “Laf laf üstüne koymanın zamanı değil, taş taş üstüne koymanın zamanıdır.”

Tüfenkci, AK Parti Malatya İl Başkanlığını ziyaretinde, kurulduğu günden bu yana hizmete, sağduyuya, mazlumlardan yana tavır koyan, kalkınmadan ve ülkenin refahını büyütmeden yana bir partiye, iktidara oy verdikleri için Malatyalılara teşekkür etti.
Malatya’nın Türkiye’nin önemli illerinden olduğunu belirten Tüfenkci, uyum içerisinde halkın hizmetinde bulunmalarının, daha nitelikli yatırımların kente gelmesinin önünü açacağını söyledi.

Birlik ve beraberliğin bozulmaması, küçük hesaplar peşinde koşulmaması gerektiğini ifade eden Tüfenkci, şöyle dedi:

“Teşkilatlar birbirlerine sahip çıkarak büyür. Biz, birbirini ezen, omzuna basan değil, birbirinin elinden tutup omuz veren anlamında siyaset yapmamız lazım. Bu hareket milletin gücünü almakta, milletle beraber yürümektedir. O zaman biz, millete hizmet için yarışmalıyız. Dolayısıyla bundan sonra Başbakanımızın, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da ifade ettiği gibi az laf çok iş olacak. Laf laf üstüne koymanın zamanı değil, taş taş üstüne koymanın zamanıdır. Bu görevleri bizlere layık gören başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Başbakanımız Binali Yıldırım’a teşekkür ediyoruz. Genel Başkan Yardımcısı olarak görev alan Öznur Çalık’ı da tebrik ediyoruz. İnşallah hep birlikte hayırlı hizmetlere birbirimize güç vererek imza atacağız, Malatya, bundan kazançlı çıkacak. Malatya birlik ve beraberliğini muhafaza ettiği sürece alamayacağı hizmet bulunmamaktadır.”