Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Adıyaman’a gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’la Yunus Emre Mahallesi’ndeki bir mobilya mağazasının açılışına katıldı.

Tüfenkci ve beraberindekiler daha sonra Adıyaman Valiliğini ziyaret edip, Vali Abdullah Erin’den kentteki çalışmalar hakkında bilgi aldı. Burada gazetecilere açıklama yapan Tüfenkci, Adıyaman’ın ülkenin önemli kentlerinden biri olduğunu belirterek, burayı ayağa kaldırmak için çalıştıklarını söyledi.

Yatırımcıyı bölgeye çekmek adına önemli hamleler yapmayı amaçladıklarını ifade eden Tüfenkci, gün boyunca burada çeşitli açılışlara katılacaklarını dile getirdi.

– “Teröre inat bu bölgeleri kalkındıracağız”

Başbakan Binali Yıldırım’ın İstanbul’da yabancı yatırımcılarla gerçekleştirdiği toplantının önemini vurgulayan Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Bu toplantıda ortaya çıkan fikir şu ki gelen taleplere de baktığımızda Türkiye gerçekten hala yatırım yapılabilir ve karlılık bakımından gelişmekte olan birçok ülkeden daha önde. İstikrar noktasında güvenlik ve güvenilirlilik noktasında önemli bir yere sahip, yeter ki biz birlik ve beraberliğimizi koruyarak, teröre prim vermeden ve terörün amacına ulaşmasını önleyelim. Biz bu bölgeleri kalkındırma çabamızı sürdüreceğiz. Vermiş olduğumuz teşvikler ve ilan ettiğimiz cazibe merkezi illerle beraber özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu içerisinde yer alan illerin topyekün kalkınması ve gelişmesi, terörün orada özellikle ekonomik anlamda istismarına izin vermeyerek teröre inat bu bölgeleri kalkındıracağız. Biz o bölgelerde sadece terörle mücadele etmiyoruz aynı zamanda cehaletle mücadele ediyoruz, aynı zamanda o illerin insan potansiyelini, yer altı ve yer üstü zenginliklerini ortaya çıkarma ve bu potansiyeli topyekün değerlendirme adına bu cazibe merkezlerini ilan ettik. İnşallah da bunun semerelerini önümüzdeki yıllar içerisinde göreceğiz.”

Bakan Tüfenkci, bir gazetecinin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve belediye meclis üyesi Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasıyla ilgili sorusu üzerine teröre destek verenlerin yasalar önünde hesap vermesi gerektiğini aktardı.

Milletten alınan vekaletin halk için kullanılması gerektiğini dile getiren Tüfenkci, şöyle devam etti:

“Teröre kim destek veriyorsa kim çanak tutuyorsa kim terörle işbirliği yapıyorsa, elbetteki yasalar önünde herkesin eşit ve hesap verebilir olması gerekiyor. Milleten aldıkları vekaleti kötüye kullanmamaları gerekiyor, milletten aldıkları yetkiyi terörün emrine vermemeleri gerekiyor. Bu konuda ciddi şüpheler vardı ve bu şüphelerin somutlaşmasıyla beraber böyle bir soruşturma gereği ortaya çıktı. Tabii konu yargıya intikal ettiği için çok şey söylemek doğru değil, ama şunu söyleyebiliriz millet hizmet bekliyor. Adıyamanlıların veya Diyarbakırlıların hakkı olan bu kaynakları bir başka yasa dışı oluşumlara şu veya bu şekilde peşkeş çekmek veya oradaki terör örgütüyle beraber iş tutma ve işbirliği içerisinde hareket etmek hiçkimsenin hakkı değil. Bu tür yollara tevessül edenler elbetteki yasalar önünde hesap verecekler ve vermeleri de gerekir.”

Bakan Tüfenkci, beraberindekilerle AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı’nın organize ettiği programa katılarak vatandaşlara aşure dağıttı.

Adıyaman 2. İnşaat ve Yapı Fuarı

Bakan Tüfenkci, kentteki temasları kapsamında Adıyaman Kongre ve Fuar Merkezi’ndeki “2. İnşaat ve Yapı Fuarı”nın açılışına katıldı.

Alanı gezerek, firma yetkilileriyle sohbet eden Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, fuarın kentin ekonomisine önemli avantajlar sağlayacağını söyledi.

AK Parti hükümetleri olarak sorun üreten değil, çözüm odaklı çalıştıklarını vurgulayan Tüfenkci, milletin menfaatlerini gözeterek çalıştıklarını anlattı. Daha çok yatırım yapmayı amaçladıklarını belirten Tüfenkci, üretilen ürünlerin pazarlanmasının önemini vurguladı.

Tüfenkci, bu tür fuarların bu anlamda gerekli olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Biz şunu ifade ediyoruz. Türkiye’nin üreten kahramanları buradaki insanlardır. 15 Temmuz gecesi olduğu gibi, ülkemizin geleceğine, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz’dan sonra sizlerin desteğiyle, milletimizin güveniyle piyasa göstergeleri Allah’a hamdolsun normale döndü. Milletimiz yaklaşık 12,5  milyar liralık dövizini Türk Lirası’na çevirerek ekonomiye enjekte etti. Dünya ekonomisi esasında daralıyor. 2008’deki küresel finans krizi sonrası dünya ekonomisindeki sorunların devam ettiğini görüyoruz, buna rağmen gelişmekte olan ülkeler yavaşlarken Türkiye, büyümeye devam ediyor. 27 çeyrektir büyüyen bir Türkiye var, Allah’a hamdolsun.

Biz bir yandan terörle mücadele ederken bir yandan da Türkiye’yi büyütmeye çalışıyoruz. 15 Temmuz’un izlerini hızla sildik ama asla ve asla 15 Temmuz’da yaşananları bu millet unutmayacak ve unutturmayacağız. Peki nasıl unutturmayacağız, bir yandan oralara nasıl gelindi, onları hep aklımızda tutacağız ama üretimimizle ama çalışmamızla, pazarlamamızla, dünyadaki rekabetçi yaklaşımımızla bunlara gereken cevabı da vereceğiz.”

Hükümet olarak Türkiye’nin menfaatlerini gözetlediklerini ve ona göre politikalar ürettiklerini anlatan Tüfenkci, Türk girişimcilerin yurt dışında rahatlıkla rekabet edebilmelerini arzuladıklarını vurguladı.

Tüfenkci, Türk girişimcilerin dünyada önemli başarılara imza attığına dikkati çekerek, inşaat sektörünün büyümeye devam edeceğini söyledi.

Müteahhitlik sektörünü de desteklemeyi sürdüreceklerini aktaran Tüfenkci, şöyle devam etti:

“Gerçekten müteahhitlerimiz çok başarılı işlere imza attı. Dünyanın herhangi bir ülkesine gidin, mutlaka orada bir Türk girişimcisini görürsünüz. İnşaat sektörüne baktığınızda küresel ekonomik krizlerden en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan bir sektördür ama buna rağmen Türkiye’de son yıllarda inşaat büyüme ivmesi içerisine girdi. Gelecek 10 yılda da inşaat sektörü küresel anlamda yurt içinde de büyümeye devam edecek sektörlerden birisidir. Bu sektör Türkiye için stratejik bir öneme sahiptir. Hem istihdam sağlaması hem sermaye birikimi oluşturması bakımından aynı zamanda da Türkiye’nin diğer ülkelerle rahatlıkla rekabet edebileceği güçlü sektörlerden birisi olması bakımından inşaat sektörünün önü açıktır.”
– “Hepimizin aynı gemide olduğunu unutmamalıyız”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Adıyaman’ın Türkiye’nin önemli kentlerinden birisi olduğunu belirterek, kentteki çalışmaların önemine değindi.
Türkiye’nin büyümesinde inşaat sektörünün gerekliliğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, “İnşaat, dünya ve Türkiye’de son derece önemli. 200’den fazla sektörü direkt ilgilendiren bir konu. İnşaat sektörü büyüdüğü zaman 200 sektör bununla birlikte büyümüş oluyor.” dedi.

Bakan Tüfenkci, kentteki temasları kapsamında katıldığı TOBB Kız İmam Hatip Lisesinin açılışında, imam hatip liselerinin geçmişine değinerek, bu konuda önemli çalışmalara imza attıklarını söyledi.
Çocukların dini öğrenmeleri için imam hatip liselerinin açıldığını belirten Tüfenkci, geçmiş dönemde birçok sıkıntıyla karşılaşan öğrencilerin, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde bu sorunlardan kurtulduğunu anlattı.

Gençlerden çok şey beklediklerini vurgulayan Tüfenkci, okulun yapılmasında emeği geçen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve ilgililere teşekkür etti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da bu denli önemli bir okulu Adıyaman’a kazandırdıkları için mutlu olduklarını belirterek, öğrencilere başarı diledi.

Konuşmaların ardından Tüfenkci ve beraberindekiler okulu gezerek, çocuklarla sohbet etti.

Programa TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Abdullah Erin, AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, Belediye Başkanı Hüsref Kutlu ve ilgililer katıldı.