Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 38’inci Erzincan Kemaliye Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Festivali’ne katılmak üzere Malatya’dan Kemaliye’ye geldi.

Bakan Tüfenkci, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, AK Parti milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Serkan Bayram, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ile vatandaşlar tarafından karşılandı.

Bakan Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, Karanlık Kanyonu için yapılması planlanan yürüyüş yoluyla ilgili çalışmaları takip edeceğini söyledi. Tüfenkci, “510 metre yüksekliğinde, yaklaşık 700 metre uzunluğunda olması planlanan bu köprü, Kemaliye, Erzincan ve Yukarı Fırat Havzasının daha geniş çapta tanınmasına katkıda bulunacak.” ifadesini kullandı.

Yolları millet yürüsün diye yaptıklarını dile getiren Tüfenkci şöyle devam etti:

“Biz yollar yapıyoruz, yolları millet için yapıyoruz. Biz köprüler yapıyoruz, gönülleri birleştirelim diye. Biz yolları yapıyoruz yürünsün diye ama millet yürüsün diye. Kemaliyeli yürüsün diye, Erzincanlı yürüsün diye, Malatyalı yürüsün diye yapıyoruz. Teröristleri kurtarmak için yürüyelim değil, milleti kurtaralım diye yürüyoruz. Yürümeye de devam edeceğiz inşallah.” 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk adımlarının güçlü bir şekilde atılacağını söyleyen Bakan Tüfenkci, “O darbelere nasıl millet dur demişse, nasıl 16 Nisan’da sizlerin desteğiyle cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçerek bir daha bu darbeler bu ülkede olmasın diye ‘Evet’ demişseniz, vesayet sistemlerine son vermişseniz inşallah 2019’da da bu millet 2023 hedeflerini yakalayacak. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk adımlarını da güçlü bir şekilde atacak.” diye konuştu.

Bakan Tüfenkci ve beraberindekiler daha sonra Sıtkı Fırat fotoğraf sergisi ve köy ürünleri el sanatları pazarının açılışını yaptı, vatandaşlarla sohbet etti.

Karanlık Kanyon’da tekne turu yapan Tüfenkci, 10 ülkeden 60 sporcunun gerçekleştirdiği yüksekten serbest atlayışları izledi.

Tüfenkci, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en güzel kanyonlarından birinde gezi yaptıklarını ve muhteşem bir manzara gördüğünü söyledi.

Fırat Havzası’nın tamamının çok güzel olduğunu belirten Tüfenkci, “Bu topraklara yıllardır bereket getirdi, üretim getirdi. Şimdi yeniden bu havzayı canlandırarak, özellikle havza içindeki ilçelerimiz ve illerimizin turizm potansiyelini geliştirecek, bu kültürün canlanmasını sağlayacak projelerin hayata geçirilmesi yönünde çalışıyoruz.” diye konuştu.

Tüfenkci, turizm gelirlerinin ekonomide önemli girdi oluşturduğuna işaret ederek, “2016 yılında düşme yaşansa da 2017 yılında almış olduğumuz tedbirlerle beraber turizm gelirlerinin de turist sayısının da arttığını görüyoruz. Bu bölgelerde özellikle güven iklimiyle beraber Erzincan’ın, Malatya’nın da içinde bulunduğu bu havzanın kalkınmasını sağlamak adına cazibe merkezleri programı kapsamına dahil ettik.” ifadesini kullandı.

İçinden Karasu Nehrinin geçtiği Karanlık Kanyon’da gerçekleştirilen yüksekten serbest atlayışlarda sporcular, yamaçlara gerilen yaklaşık 550 metre yüksekliğinde, 700 metre uzunluğundaki özel çelik halat üzerine hazırlanmış kafeslerden çıkarak kendilerini boşluğa bıraktı.