Bakan Tüfenkci, 21. Geleneksel Tüketici Ödülleri Töreni’ne katıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 21. si düzenlenen Geleneksel Tüketici Ödülleri Töreni’ne katıldı.

Bakan Tüfenkci burada yaptığı konuşmada, tüketicilerin sağlık ve güvenliğiyle ekonomik çıkarlarının korunması noktasında etkin, hızlı ve insan odaklı hizmet sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Elektronik ticaret sektörünün kısa sürede gelişim gösterdiğine işaret eden Tüfenkci, mevcut ve oluşması muhtemel sorunlara karşı tüketicileri korumak amacıyla tedbirler aldıklarını bildirdi.

Piramit yapıların üzerine gittik

Tüketiciler açısından çok geniş yelpazede kullanım alanı olan ürünlerle ilgili piyasa gözetim ve denetimi yaptıklarına dikkati çeken Tüfenkci, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz yıl denetimleri artırdık ve piramit yapıların da üzerine gittik. Piyasa gözetimi ve denetimi alanında çalışmalarını sürdürdüğümüz Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi’ni bu yıl faaliyete geçirmek istiyoruz. Bu sistemle güvensiz ürünleri teşhir edeceğiz. Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi’nin kamuya açık, sosyal medya ile entegre bir yapıya sahip olmasını planlıyoruz.”

Bakan Tüfenkci, geçen yıl tüketici hakem heyetlerine 590 bin 736 başvuru yapıldığını ve bunların 636 bin 906’sının sonuca bağlandığını, söz konusu kararların yüzde 77’sinin tüketici lehine çıktığını dile getirdi.

Tüketici bilincinin artırılmasını birincil hedef olarak belirlediklerinin altını çizen Tüfenkci, tüketicinin korunması alanında yaptıkları çalışmalarda yol gösterici olarak ödüle layık görülen tüketicilerle kişi ve kurumları tebrik etti.

– “Çürük elmaların ayıklanması için tüketicimiz bilinçli olmalı”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da rekabetin büyümesiyle tüketici haklarının öneminin arttığına dikkati çekerek, “Piyasadaki çürük elmaların ayıklanması için tüketicimiz bilinçli olmalı. Yeni nesiller bu bilinçle yetişmeli ki piyasadaki tacirlerin çürüklerini temizleme imkanı bulalım. Ticaret erbabının da tüketicinin de haklarını korumalıyız. Tüketici haklarının gelişmesi noktasında her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Hep beraber bilinçli bir toplum olarak daha güzel yarınlara ulaşacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de insanı merkeze alan kalkınma modelinde, rekabette kalitenin önemli olduğunu belirterek, “Tüketici bilincini artırmak hepimizin görevi. Kurumsal kapasitemizi buna uygun hale dönüştürdük. Belediye deyince akla yol, su, elektrik gelmemeli. Yalnızca ekonomik kalkınma değil, insani kalkınma için buradayız.”

– “e-Ticaret sitelerine güven damgası vereceğiz”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Bakan Tüfenkci liderliğinde bir günde şirket kurulabilmesinin sağlanmasından, lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsasına, taşınır rehni sicilinden, gümrük işlemlerinin hızlandırılmasına iş ve yatırım ortamını iyileştiren çok sayıda reforma imza atıldığını bildirdi.

Son yıllarda e-ticaretin kullanımının hızla arttığını ve e-ticaret şirketlerinin çoğaldığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Bakanlığımızın liderliğinde TOBB olarak e-ticaret sitelerine güven damgası vereceğiz. Böylelikle hem güvenli e-ticaretin altyapısını sağlamış olacağız hem de e-ticaret hacmini artırmış olacağız.” ifadesini kullandı.

Tüketici hakkı, kul hakkıdır

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürü Ahmet Erdal ise, tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarda önemli bir misyon üstlendiklerine değinerek, “Doğumdan ölüme kadar tüketici olarak yaşıyoruz. Tüketici hakkı, kul hakkıdır. Hizmetlerimizi bu bilinçle yürütüyoruz. Tüketicimizin bilinç düzeyi arttıkça mağduriyetlerin azaldığının farkındayız. Tüm iletişim kanallarını etkili şekilde kullanarak bu bilinç düzeyini arttırmak üzere çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

Törenin sonunda çalışmalarıyla ödüle layık görülenlere çeşitli alanlarda ödülleri verildi.

“Bilinçli tüketici ödülü”, “yazılı basın tüketici ödülü”, “radyo-televizyon programı ödülü”, “tüketici memnuniyetini ilke edinen firma ödülü”, “bilimsel çalışma ödülü” ve “tüketici özel ödülü” dallarında her yıl hak sahiplerine verilen Tüketici Ödülleri’nin bu yıl 21 incisi düzenlendi. Ödül töreninde;

Bilinçli tüketici dalında;

Otomobiliyle seyir halindeyken önüne aniden çıkan bir yavru köpeğe çarpması ve yaralanan köpeğin veterinerlik ve tedavi masraflarını üstlenmesi, daha sonra söz konusu tedavi giderlerinin sigorta şirketince karşılanmasını talebinin reddedilmesi üzerine tüketici hakem heyeti nezdinde yaptığı girişimlerle karşıladığı tüm tedavi giderlerini ilgili sigorta şirketinden geri almakta gösterdiği başarısıyla Aziz GENÇ,

İşitme engelli olması nedeniyle abonesi olduğu internet sağlayıcısına ait bir bayiden görüntülü konuşma özelliği olan cep telefonu satın alan, ancak görüntülü özelliğe sahip olduğu belirtilerek satışı yapılan cihazın ön kamerasının olmadığının anlaşılması ve de 3G özelliğinin olmadığının ortaya çıkması üzerine başvuruda bulunduğu Tüketici Hakem Heyetinin aleyhinde verdiği karara karşı Tüketici Mahkemesine yaptığı itiraz kabul edilerek sözleşmenin feshine, telefon için her hangi bir bedel ödememesine karar verilmesi ve cihazın iade işleminin yerine getirilmesi sonucunda engelli bir tüketici olarak yasal yollardan yürüttüğü kararlı hak arama mücadelesi ile Erkil ERKIVANÇ,

Hava yolu seyahati sırasında valizini kaybetmesi, tutanak düzenlenmesi, ancak kaybolan valizinin bulunamaması üzerine kendisine önerilen bedelin kaybolan valiz içeriğinden çok düşük olması ve kendisinin talep ettiği valiz bedelinin ödenmemesi üzerine başvuruda bulunduğu tüketici hakem heyetinin lehinde verdiği kararla kabul edilen talebine ilgili seyahat şirketinin tüketici mahkemesi nezdindeki itirazının reddedilmesiyle zararını tazmin etmekte gösterdiği başarısıyla Kazım ÇETİNKAYA,

Yazılı Basın Dalında;

Anadolu Ajansında ayda bir kere tüketicileri bilgilendirmeye yönelik haber yapması, haberlerin gazete, internet siteleri, televizyonlar ve diğer bilgilendirme ortamlarında yer alması sebebi ile muhabir Uğur ASLANHAN,

Radyo-TV Programı Ödülü Dalında;

Tüketiciler Birliği Başkanı Mahmut ŞAHİN’ in hazırlayıp ve sunduğu, TV1 isimli televizyon kanalında, 4 yıldır aralıksız olarak sürdürülen, haftada bir saat 21:00 – 24:00 arası canlı olarak yayınlanan “Tüketici Bilinci” isimli TV programı,

Pervin KARAKULLUKÇU’ nun hazırlayıp sunduğu, KANAL B isimli televizyon kanalında haftada bir 25 dk. süre ile canlı olarak yayınlanan tüketici sorunları ve çözümlerinin masaya yatırıldığı, Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın AĞAOĞLU’ nun düzenli olarak konuk edildiği “Söz İstanbul’da” isimli TV programı,

Özlem DENİZMEN tarafından hazırlanıp sunulan ve her pazar STAR TV kanalında yayımlanan, ailelerin, ev hanımlarının tüketici haklarını öğrenmeleri ve bilinçlenmeleri üzerine yaptığı katkılar nedeniyle “Özlem Denizmenle Kadınca”  isimli TV programı,

Tüketici Memnuniyetini İlke Edinen Firma Ödülü Dalında;

Tüketicinin korunmasına yönelik faaliyetleri ve tüketicilere mevzuatta verilen haklardan daha ileri haklar sağlamaları, personellerine her yıl tüketici mevzuatı ile ilgili eğitim vermeleri vb. çalışmaları nedeniyle; Eren Perakende Satış Ve Mağazacılık A.Ş.

“Bilinçli Tüketici Ekonominin Temelidir.” sloganı ile hareket ederek ülke genelinde çok sayıda personeli ile tüketicilere yönelik bilgilendirme çalışmaları yapması nedeniyle; Kozan Bal Tarım Satış Kooperatifi Binboğa Bal Markası,

Tüketicilerin sağlık ve güvenliğini, ekonomik çıkarlarını gözeterek yapmış oldukları çalışmalar, özellikle porselen ürünler içerisinde sağlığa zararlı maddeler hakkında bilgilendirme yapmaları, her yıl tüm personellerine bilgilendirici faaliyetler yapmaları gibi nedenlerle; Kütahya Porselen San. A.Ş.

Bilimsel Çalışma Alanında; 

“Tüketim Kültüründe Tüketici Vatandaşlık Ve Sosyal Sorumluluk” adlı doktora tezi çalışması ile Veysel Karani  ŞÜKÜROĞLU,

Tüketici Özel Ödülü dalında ise;

Zabıta Daire Başkanlığı içerisinde 15 Nisan 2017 tarihinde Tüketici Hakları Birimi kurmaları, zabıta personellerine bilgilendirme semineri düzenlemeleri, 30 bin üzerinde tüketiciye alışveriş merkezleri ve çeşitli alanlarda stantlar kurarak tüketicilere yönelik bilgilendirme materyal dağıtmaları, resmi ve özel okullarda toplamda 3250 öğrenciye tüketici hakları konusunda bilgilendirme seminerleri düzenlemeleri ve ayrıca işitme ve görme engelli tüketicilere yönelik faaliyetleri nedeniyle Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı Zabıta Dairesi Başkanlığı,

ödüle layık görüldü.

Bu yılki törende ayrıca, tüm Türkiye’de resmi ve özel okullarda eğitim ve öğretim gören ortaokul 5.,6.,7. ve 8. Sınıf öğrencilerini kapsayan ve 1.500 civarında öğrencinin katılım sağladığı “Bilinçli Tüketim ve Tüketici Hakları” konulu resim yarışmasının ödülleri de kazanan öğrencilere takdim edildi.

Resim yarışmasının birinciliğini İstanbul ili Feyziye Mektepleri Vakfı Özel Ispartakule Işık Ortaokulu 7 nci sınıf öğrencisi Nil ALPAYDIN elde etti ve ödülünü Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ’ den aldı. İkincilik ödülünü Ankara İlinden Öğretmen Kubilay Ortaokulu 8 inci sınıf öğrencisi İlkim ÖKE ve üçüncülük ödülünü ise Van İli Beydağı Köyü, Beydağı Ortaokulu 7 nci sınıf öğrencisi Dilara ÖZTÜRK kazandı.

Resim yarışmasında Ankara Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülünü ise Ankara Keçiören ilçesinden 7 nci sınıf öğrencisi Yurdagül KÖKSAL kazandı ve ödülünü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa TUNA takdim etti. Ayrıca, yarışma jürisi tarafından yapılan değerlendirme sonucu Erzurum ili Horasan ilçesinden 7 nci sınıf öğrencisi Sedef KAYA mansiyon ödülüne layık görüldü.

Tören ödül alanların ve davetlilerin toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.