Bakan Tüfenkci: 15 Temmuz’u tiyatro gibi seyrettiler

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "15 Temmuz'da bu necip millet siyasi parti ayrımı gözetmeden her bir millet ferdimiz meydanlara çıktı, darbelere karşı demokrasiyi ve milli iradeyi savundu. Birileri bu darbe girişimine tiyatro diyebilir. Normaldir, çünkü onlar tiyatro gibi seyrettiler." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Tunceli’ye gelen Bakan Tüfenkci, AK Parti 6. Olağan İl Kongresine katıldı.

Tüfenkci, Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen kongrede yaptığı konuşmada, AK Parti olarak her zaman halka güvendiklerini ve ülkenin sorunlarını çözmek için çalıştıklarını belirtti.

Türkiye’yi geleceğini hazırladıklarını ifade den Bakan Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bir yandan ülkeyi büyütmeye çalışırken bir yanda da terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. Hem terör örgütleriyle mücadele ediyoruz hem Türkiye’yi büyütüyoruz. İstiyoruz ki insanımızın refah düzeyi artsın, istiyoruz ki Dersim gelişsin, Türkiye büyüsün ve dünyada Türkiye hak ettiği yeri alsın. Onun için başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere gece gündüz demeden gerçekten koşturuyoruz. Bu koşturma içerisinde ülkemizin üzerinde oynanan oyunları bertaraf etmeye çalışırken bir yandan da istihdam sağlamaya, üretimimizi artırmaya ve insanımıza iş, aş bulmaya çalışıyoruz.”

Tüfenkci, Türkiye’de 15 Temmuz’da hain bir darbe girişimi yaşadığını ve tahribatı kısa zamanda atlatarak 2017’ye güçlü bir şekilde girdiğini vurguladı.

Dünyayı ve Avrupa’yı kıskandıracak büyüme rakamlarına ulaştıklarını ve 3. çeyrekte de dünyada rekor kırarak 11,1 gibi önemli bir büyüme rakamını yakaladıklarına dikkati çeken Tüfenkci, “Bu büyüme rakamları niçin önemli? Çünkü Türkiye’de her yıl 1 milyona yakın insanımız iş gücüne katılıyor. Bu ne demektir? Her yıl 1 milyon gencimize iş bulmak, aş bulmak zorundayız. Onun için her yılda yüzde 5’lerin üzerinde bu ülke büyümek zorunda. Baktığımızda son 7 yılda Türkiye olarak 6 milyon 600 bin insanımıza iş bulmuşuz, aş bulmuşuz, onları işe yerleştirmişiz.” diye konuştu.

 “15 Temmuz’u tiyatro gibi seyrettiler”

Bakan Tüfenkci, AK Parti’nin halktan başka kimseden istikamet almadığına işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“15 Temmuz’da bu necip millet siyasi parti ayrımı gözetmeden her bir millet ferdimiz meydanlara çıktı, darbelere karşı demokrasiyi ve milli iradeyi savundu. Onun için sizlere ve bu millete ne kadar teşekkür etsek azdır. Birileri tiyatro gibi seyretmiş olabilir. Birileri bu darbe girişimine tiyatro diyebilir. Normaldir, çünkü onlar tiyatro gibi seyrettiler. Ama bu ülkede bir çok kardeşim canını verdi bu vatan için. O gün darbeciler iş başına gelmesin, milli irade ayaklar altına alınmasın diye canlarını verdi, şehit oldu.”

Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci ve Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, Tunceli Valiliğini ziyaret etti.

Tüfenkci ve Yılmaz, burada Vali ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Vali Yardımcıları Selçuk Yosunkaya ve Akın Zor, 4. Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Ferudun Bircan, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş ve İl Jandarma Komutanı Albay Tekin Aktemur tarafından karşılandı.

Tunceli’de devam eden operasyonlar ve yatırımlar hakkında Sonel’den kapsamlı brifing alan Bakan Tüfenkci ve Yılmaz, daha sonra kentten ayrıldı.