Festivalin yeniliklerinin anlatıldığı toplantıya, AK Parti MKYK üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt İlçe Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, sanatçılar Oktay Kaynarca, Oylum Talu ve Müfitcan Saçıntı ile basın mensupları katıldı.

Tüfenkci: Malatya kimlikli ve kişilikli bir şehrimiz

AK Parti MKYK üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci; “Malatya denince, sevginin hoşgörünün, kardeşliğin, barışın başkenti diye ifade ediyoruz. Malatya insanı bulunduğu her ortamda girişimciliğiyle, mücadelesiyle öne çıkan insanlardır. Değer oluşturma noktasında Türkiye’de gayret gösteren vatansever insanlardır. Malatya çok çeşitli etnik kimliği, düşünceleri içinde barındıran bir şehir olmasına rağmen Malatya bunu bir farklılık ve zenginlik olarak kabul eden bir şehrimiz.

Malatya tarihiyle, kültürüyle, kültürlerin birleşme noktası oluşuyla, mutfağıyla öne çıkan bir şehrimiz. Malatya tarihi itibariyle de insanlığın başlangıcına giden Dünya UNESCO kültürel Mirasına aday Arslantepe’siyle, Selçuklu ve Osmanlı eseriyle de kimlikli ve kişilikli bir şehir.

Bu kimliğin ve kişiliğin yansıtılması noktasında hem çeşitli festivallerle hem de 9’uncusunu gerçekleştirdiğimiz Film Festivalimizle adını Türkiye’ye duyuran illerimizin başında geliyor. Malatya yatırım anlamıyla da 6. Bölge Teşviklerinden faydalanan ve kendi ayakları üzerinde bölgeye örneklik teşkil eden bir ilimiz. Malatya sahip olduğu doğal güzellikleri, tarihi ve turistlik mekânları ile bir film platosudur. Baktığımız zaman ilimizde çekilen filmler olmasına rağmen, geldiğimiz nokta itibariyle tatmin edici durumda değiliz. Bu vesileyle belki Malatya’yı bir film platosu haline getirme noktasında burada bir çağrıda bulunmak istiyoruz.

Gürkan: Hepimiz Dünya sinemasında hayat filminde oynayan birer sanatçıyız

9. Uluslararası Malatya Film Festivali tanıtım toplantısında konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Bugün sizlerle Dünya’nın Başkenti İstanbul’da olmaktan büyük onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Dünyanın başkenti İstanbul’umuzdan Malatya’mıza insanlık medeniyetinin başladığı Malatya’mıza selam ve saygılarımızı sunuyoruz.

 Malatya Festivali benim için bir Malatyalı olarak çok özel “

Başarılı oyuncu Oktay Kaynarca, “Malatya Festivali benim için bir Malatyalı olarak çok özel oldu, manevi olarak elimden gelen bütün desteği vereceğim. Bu tarz işlerin yapılması kolay olmuyor, o yüzden sayın başkana kolaylıklar diledim ve elimden geleni yapacağıma söz verdim” dedi.

“Kayısımız ve festivalimiz var”

Festivalin sunuculuğunu üstlenen Oylum Talu, “Bu tarz festivallerin halka ulaşması ve büyük bir iş olması kolay değil. Yurt dışında çok ufak kasabalarda olmasına rağmen meşhur olmuş festivaller var, bizimde kayısımız ve Malatya Film Festivalimiz var” dedi.

Festivalde kısa metraj film başkanı olan Müfitcan Saçıntı, “Ben kısa film başkanı olarak kısa konuşuyorum, kısa olan film değil hayattır. Hayat kısa film uzun diyorum, destek veren herkese çok teşekkür ederim” dedi.